جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ مهر ۸, سه‌شنبه

انتقال قدرت در افغانستان

از: دانشنامۀ آریانا

انتقال قدرت در افغانستان

مراسم تحلیف رئیس جمهوری

فهرست مندرجاتمراسم تحلیف رئیس جمهوری و رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان، روز دوشنبه ٧ مهر ۱٣۹٣ خورشیدی (٢۹ سپتامبر ٢٠۱۴ میلادی) در کاخ ریاست جمهوری - در کابل - با حضور صدها مهمان داخلی و خارجی برگزار شد و اشرف غنی احمدزی، رئیس جدید افغانستان، با این پیام کارش را شروع کرد: «کارهای حکومتی براساس یک برنامه منظم و صریح مشخص خواهد شد و تداخل کاری بین وزارتخانه‌ها رفع می‌شود»[۱]

اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله در یک روز مراسم سوگند به‌جا آورند. در این مراسم، ۱۴٠٠ مهمان داخلی و خارجی شرکت داشتند. احمدزی در سخنرانی یک ساعته مراسم تحلیفش با قاطعیت گفت که با فساد اداری و مالی مبارزه می‌کند و درهایش برای گفتگو با مخالفان مسلح دولت باز است. عبدالله عبدالله، پشت سر احمدزی - به‌عنوان رئیس حکومت - مراسم تحلیفش را به‌جا آورد.

دولت افغانستان روز برگزاری مراسم تحلیف را در کابل به‌عنوان تعطیل عمومی اعلام کرده بود. این مراسم بعد از سه ساعت بعد از ظهر پایان یافت.


[] سوگند وفاداری اشرف غنی احمدزی

با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱٣۹٣ خورشیدی (۲۰۱۴ میلادی)محمداشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور شد. او، پس از انتقال صلح‌آمیز قدرت سیاسی، روز دوشنبه ۷ میزان (مهر) ۱٣۹٣ (۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴)، در ارگ ریاست جمهوری در کابل، به عنوان یکی از زمامداران این کشور، حلف وفاداری یاد کرد و مسؤولیت حراست و حفاظت از قانون اساسی، مردم و خاک افغانستان را رسماً پذیرفت.

احمدزی به‌زبان پشتو مراسم تحلیف را به‌جا آورد.

در فصل سوم، مادۀ شصت و سوم قانون اساسی سال ۱۳۸۲ افغانستان، متن تحلیف چنین ذکر شده است:

    «به‌نام خداوند بزرگ سوگند ياد می‌كنم كه دين مقدس اسلام را اطاعت و از آن حمايت كنم.‌ قانون اساسی و ساير قوانين را رعايت و از تطبيق آن مواظبت نمايم. استقلال، حاكميت ملی، و تماميت ارضی افغانستان را حراست و حقوق و منافع مردم افغانستان حفاظت كنم و با استعانت از بارگاه پروردگار متعال و پشتيبانی ملت، مساعی خود را در راه سعادت و ترقی مردم افغانستان به‌كار برم.»

    اکنون پس از انتقال صلح‌آمیز قدرت سیاسی، محمداشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور منتخب افغانستان به روز دوشنبه ۲۹ سپتمبر سال ۲۰۱۴ میلادی یک‌بار دیگر منحیث یکی از زمامداران این کشور سوگند وفاداری یاد کرد و مسؤولیت پذیرش را در حراست و حفاظت از قانون اساسی، مردم و خاک افغانستان رسماً اعلام کرد.[] سوگند وفاداری عبدالله عبدالله

در این مراسم، دکتر عبدالله عبدالله که طی فرمان اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور جدید افغانستان، به‌عنوان رئیس اجرایی معرفی شده است، نیز در این سمت سوگند یاد کرد.[٣] او در این مراسم گفت: «به‌حیث یک تیم واحد، با تشکیل حکومت وحدت ملی، مبتنی بر چهارچوب توافق سیاسی، متعهد هستیم؛ تا در راستای پاسداری از ارزش‌های اسلامی، اصلاحات بنیادی، و ایجاد تحول در همه سطوح و ساختارهای اداری و سیاسی کشور بر اساس همکاری، اعتماد متقابل، صداقت و همدیگرپذیری گام‌های اساسی برداریم.»

[] نگارخانه

امروز در افغانستان طی مراسم ویژه‌ای با حضور مهمان‌های خارجی و افغان، قدرت از حامد کرزی به اشرف‌غنی احمدزی واگذار شد. کرزی با تشریفات وِیژه دولتی استقبال شد.
احمدزی با دو معاونش (از راست) عبدالرشید دوستم معاون اول و سرور دانش معاون دوم و احمدضیا مسعود (چپ) نماینده «فوق‌العاده رئیس جمهوری در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب» در مراسم تحلیف.
عبدالله عبدالله هم با دو معاونش (راست) محمد محقق و (نفر اول چپ) محمدخان و اعضای ستاد انتخاباتی‌اش در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید.
نخست مراسم تحلیف رئیس جمهور انجام شد.
معاونان احمدزی هم در این مراسم سوگند به‌جا آوردند.
احمدزی لحظاتی بعد اولین فرمانش را به‌عنوان رئیس جمهوری جدید افغانستان، صادر کرد که بر اساس آن عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت وحدت ملی شد.
عبدالله و معاونانش هم در حضور اشرف غنی احمدزی سوگند خوردند.
حامد کرزی از این پس به‌عنوان رئیس جمهوری پشین یاد خواهد شد. او در کابل زندگی می‌کند و گفته که به حکومت جدید مشورت می‌دهد.
حامد کرزی در سیزده سال گذشته در راس حکومت افغانستان بود؛ یک دور رئیس اداره موقت، یک دور کوتاه رئیس دولت انتقالی و دو دوره پنج ساله رئیس جمهوری افغانستان بود.
در مراسم تحلیف رئیس جمهوری افغانستان، مهمان خارجی از هند و پاکستان گرفته تا ایران و آمریکا و دیگر کشورهای دور و نزدیک شرکت کردند. حدود هزار و چهارصد مهمان مشمول نزدیک به سیصد مهمان خارجی.
در بیرون از محل برگزاری مراسم تحلیف در بخش‌های از کابل وقوع یک انفجار و یک حمله انتحاری خبرساز شد.
رویداد اولی اوایل صبح در یکی از خیابان‌های منتهی به خیابان فرودگاه کابل اتفاق افتاد و تلفاتی نداشت اما در رویداد بعدی که نزدیک‌های ظهر صورت گرفت، هفت نفر (سه غیرنظامی و چهار نظامی) کشته شدند و دست‌کم سیزده نفر هم زخمی شدند.[٣][] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- مراسم تحلیف اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور جدید افغانستان، وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان: دوشنبه ٢۹ سپتامبر ۲۰۱۴ - ٧ مهر ۱٣۹٣
[٢]- پوشش مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید افغانستان در تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی، وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان: دوشنبه ٢٨ سپتامبر ۲۰۱۴ - ٦ مهر ۱٣۹٣
[٣]- آلبوم عکس: انتقال قدرت در افغانستان، وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان: دوشنبه ٢۹ سپتامبر ۲۰۱۴ - ٧ مهر ۱٣۹٣[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان