جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ شهریور ۲۶, چهارشنبه

درخواست کمک فوری برای رفع کسر بودجه افغانستان

گزارش از: بی بی سی

اقتصاد افغانستان

درخواست ۵۳۷ میلیون دلار

برای رفع کسر بودجه افغانستان


فهرست مندرجات

[قبل][بعد][] درخواست ۵۳۷ میلیون دلار کمک فوری

مسئولان وزارت مالیه افغانستان می‌گویند برای رفع مشکل کسر بودجه به‌صورت فوری به ۵۳۷ میلیون دلار نیاز دارند.

پیش‌تر روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام این وزارت گزارش کرده بود که اگر این کمک صورت نگیرد، در ماه روان میلادی پرداخت حقوق بیش از پنجصد هزار کارمند دشوار خواهد بود.

اما عبدالقادر جیلانی سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید دولت تا چند ماه دیگر هم توان پرداخت حقوق کارمندان را دارد.

وزیر مالیه افغانستان: بحران انتخابات پنج میلیارد دلار به اقتصاد ما صدمه زده است

مشکل کسر بودجه در سال مالی جاری افغانستان از زمان تصویب بودجه این کشور موجود بود اما گویا طولانی شدن روند انتخابات، این مشکل را حادتر ساخته است.

در سند بودجه سال ۱۳۹۳ افغانستان، وزارت مالیه افغانستان یادآور شده بود که کسر بودجه امسال به‌خاطر کاهش کمک‌های جهانی حدود ۴۴۶ میلیون دلار است.

عدم امضای موافقت‌نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان و عدم تصویب به‌هنگام بعضی قوانین مهم، همانند قانون معادن از سوی وزارت مالیه دلایل اصلی کاهش کمک‌ها خوانده شده بود.

اکنون مقامات وزارت مالیه می‌گویند که طولانی‌شدن روند انتخابات این کسر بودجه را به مراتب بیش‌تر ساخته است.

عبدالقادر جیلانی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که طولانی‌شدن روند انتخابات سبب شده که فعالیت‌های اقتصادی کم شود و ۲۵ درصد درآمدهای داخلی افغانستان کاهش یابد.

وزارت مالیه افغانستان میزان درآمد این کشور از محل جمع‌آوری عواید داخلی در سال جاری را ۷۱ میلیارد افغانی برآورد کرده بود.

جیلانی می‌گوید که مشکل کسر بودجه در تمام سال جاری مالی وجود داشت اما آن‌ها کوشیدند تا با صرفه‌جویی در مصارف دیگر چون سوخت خودروهای دولتی، خرید تجهیزات اداری و به تعویق انداختن سفرهای خارجی و کاهش معاشات مقامات بلندرتبه، آن را مدیریت کنند.

او تأکید دارد که اکنون دولت افغانستان برای حل این مشکل از جامعه جهانی و حکومت آمریکا خواهان کمک ۵۳۷ میلیون دلاری شده است.

او امیدوار است که این کمک هر چه زودتر به دولت افغانستان برسد و مصارف دولت افغانستان به‌حالت عادی برگردد.

سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید دولت توانایی پرداخت معاشات کارمندان دولت را تا چند ماه آینده هم دارد اما اگر این کمک به‌موقع نرسد با چالش‌های مالی مواجه خواهد شد.

سخنگوی وزارت مالیه هم‌چنین تأکید می‌کند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری باید هر چه زودتر اعلام شود تا اعتماد سرمایه‌گذاران دوباره احیا شود و فعالیت‌های اقتصادی در این کشور رونق بگیرد و از این را عواید داخلی کشور افزایش یابد تا آن‌ها در بودجه سال آینده نیز با مشکل روبه‌رو نشوند.

پیش از این حضرت عمر زاخیلوال، وزیر مالیه (دارایی) افغانستان نیز گفته بود که طولانی‌شدن روند انتخابات در افغانستان بیش از ۵ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور صدمه‌زده و در حدود ۶ میلیارد دلار سرمایه شخصی مردم نیز از این کشور خارج شده است.

مجموع بودجه عادی و توسعه‌ای مورد نیاز وزارت و نهادهای دولت افغانستان در سال جاری مالی ۷،۹ میلیارد دلار اعلام شده بود.

از این مقدار ۲،۳ میلیارد دلار از منابع داخلی و ۵،۱ میلیارد دلار از کمک‌های منابع خارجی باید تامین می‌شد.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- درخواست ۵۳۷ میلیون دلار کمک فوری برای رفع کسر بودجه افغانستان، وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان: چهارشنبه ۱٧ سپتامبر ٢٠۱۴ - ٢٦ شهریور ۱٣۹٣[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان