جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۸, شنبه

مجلس سنای افغانستان همکاری امنیتی با آمریکا و ناتو را تأیید کرد

از: بی‌بی‌سی

مجلس سنای افغانستان

توافق‌نامه‌های امنیتی با آمریکا و ناتو را تأیید کرد
مجلس سنای افغانستان

همکاری امنیتی با آمریکا و ناتو را تأیید کرد

٦   آذر   ۱۳۹۳
مجلس سنای افغانستان، روز ٦ جدی ۱۳۹۳ (٢٧ نوامبر ۲۰۱۴)، دو توافق‌نامه همکاری‌ امنیتی بین افغانستان و آمریکا و افغانستان و پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را تایید کرد.

این دو سند، برای تعیین چهارچوب همکاری‌های امنیتی بین افغانستان، آمریکا و ناتو در ۳۰ سپتامبر در کابل امضا شد و روز ۱۹ اکتبر برای تصویب به پارلمان آن کشور فرستاده شد.

در نشست فوق‌العاده امروزی مجلس سنا، به «قرارداد همکاری‌های امنیتی و دفاعی میان افغانستان و آمریکا» و «موافقت‌نامه وضعیت نیروها بین افغانستان و پیمان اتلانتیک شمالی – ناتو» از مجموع ۷۲ نماینده حاضر تنها هفت نفر رای مخالف دادند.

براساس این توافق‌نامه، نیروهای آمریکایی اجازه می یابند که در مناطق مختلف افغانستان پایگاه نظامی داشته باشند.

مجلس سنای افغانستان توافق‌نامه‌های امنیتی با آمریکا و ناتو را تأیید کرد. این دو سند در روز اول کار اشرف غنی با سفیر آمریکا و نماینده سازمان ناتو در کابل امضا شد.

این پایگاه‌ها در کابل پایتخت، بگرام (در شمال کابل) مزار شریف مرکز ولایت بلخ در شمال، شهر هرات و شیندند در غرب، قندهار و هلمند در جنوب، گردیز و جلال‎آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق خواهند بود.

این نیروها هم‌چنین اجازه خواهند داشت که از هفت فرودگاه استراتژیک بگرام، کابل، قندهار، شیندند، هرات، مزار شریف و شوراب هلمند و نیز پنج بندرگاه زمینی تورخم، اسپین بولدک، تورغندی، حیرتان و شیرخان، به‌عنوان محلات رسمی ورودی و خروجی استفاده کنند.

این توافق‌نامه تا سال ۲۰۲۴ میلادی (۱۴۰۳ خورشیدی) اعتبار دارد و پس از آن هم در صورت توافق دو کشور قابل تمدید است.

بر اساس این دو سند، ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در آخر سال جاری میلادی به پایان می‌رسد، اما ماموریت آن‌ها در راستای حمایت و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت.

مطابق تعریف بند دوم ماده دوم قرارداد همکاری امنیتی با آمریکا، حمایت نیروهای آمریکایی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان شامل این موارد می‌شود: «مشورت، آموزش، تجهیز، حمایت و تقویت پایدار نیروهای افغان».

براساس قرارداد همکاری‌های امنیتی با آمریکا، ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی پس از ۲۰۱۴ در افغانستان خواهند ماند.

این توافق‌نامه هم‌چنین تصریح کرده که نیروهای آمریکایی همکاران افغان خود را در زمینه‌های خنثی‌سازی بمب‌های گوناگون، ارتقای سیستم تدارکاتی و حمل و نقل، تقویت سیستم اطلاعاتی و تقویت نیروهای هوایی کمک خواهند کرد.

امضای این دو توافق‌نامه از دو سال پیش بین مقام‌های افغانستان و آمریکا زیر بررسی بود، اما حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان تا آخرین روز کاری خود حاضر به امضای آن نشد. اما اشرف غنی، براساس وعده‌ انتخاباتی‌اش، در نخستین روز کاری خود به حنیف اتمر مشاور امنیت ملی خود دستور داد که این دو سند را با سفیر آمریکا و نماینده ناتو در کابل امضا کند.

رئیس جمهوری افغانستان پس از تصویب این اسناد در مجلس نمایندگان از مجلس سنا هم خواسته بود که مانند مجلس نمایندگان این دو سند را تایید کند.

با تائید این دو سند از سوی مجلس سنا، پرونده جنجالی این توافق‌نامه‌ها که دست‌کم در یک سال گذشته سرخط خبر رسانه‌های افغانستان بود، بسته شد.


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- مجلس سنای افغانستان توافق‌نامه‌های امنیتی با آمریکا و ناتو را تأیید کرد، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: پنجشنبه ٢٧ نوامبر ٢٠۱۴ - ٠٦ آذر ۱٣۹٣[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی