۱۳۹۳ دی ۴, پنجشنبه

اختلافات بر سر معرفی کابینه جدید افغانستان

از: بی‌بی‌سی

کابینه سال ۱۳۹۳ افغانستان

اختلافات بر سر معرفی کابینه جدید افغانستان
اختلافات بر سر معرفی کابینه جدید افغانستان


اشرف غنی، رئیس جمهوری در آغاز کارش یک مهلت ۴۵ روزه برای معرفی اعضای کابینه تعیین کرده بود، اما اکنون که ۸۱ روز از کار حکومت جدید می‌گذرد، اعضای کابینه معرفی نشده‌اند و این امر، انتقادهای زیادی را در محافل سیاسی و رسانه‌ای در پی داشته است.


تمام وزیران دولت وحدت ملی چهره‌های جدید خواهند بود

۱۴   آذر   ۱۳۹۳
محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دلیل تأخیر بر سر اعلام کابینه را ادامه بحث بر سر صلاحیت‌های ریاست اجرایی دولت افغانستان خواند.

اشرف غنی که با بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت از زمان تشکیل دولت جدید تا به‌حال باید قوانین زیادی بررسی می‌شد تا صلاحیت‌های رئیس جدید اجرایی افغانستان در چارچوب قوانین افغانستان مشخص می‌شد و به گفته او این مساله اکنون حل شده است.

او گفت مساله دوم بررسی معیارها برای اعضای کابینه جدید بود و بحث‌های زیادی در این مورد صورت گرفت که آیا چهره‌های که در کابینه گذشته حضور داشتند، در کابینه جدید هم باشند یا نه. رئیس جمهوری افغانستان گفت که «اجماع واضح» وجود دارد که کابینه جدید متشکل از چهره‌های جدید باشند.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که دلیل سوم تاخیر در تشکیل کابینه بررسی ساختار وزارت‌خانه‌های افغانستان بود که هر وزارت مورد بررسی قرار گرفت، برنامه‌هایشان مشخص شد و اکنون باید برای تطبیق این برنامه‌ها چهره‌های مناسب انتخاب شوند.

آقای غنی هم‌چنین گفت که تصمیم آمریکا برای ادامه «عملیات ضد ترور» در افغانستان پس از ۲۰۱۴ در چارچوب موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا اتخاذ شده اما او این گزارش‌ها را رد کرد که دولت افغانستان به نیروهای خارجی اجازه داده که حملات شبانه را دوباره آغاز کنند.

او گفت: «این موضوع کاملاً نادرست گزارش داده شده است. آنچه من گفته‌ام این است که تمام گزینه‌ها مطالعه شوند و در اختیار من گذاشته شوند تا من در مورد آن تصمیم بگیرم.» رئیس جمهوری افغانستان دیروز با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان در نشست کمک‌‌کنندگان بین‌المللی در لندن طرح دولت وحدت ملی این کشور را به جامعه بین‌المللی ارائه کردند و کشورهای شرکت‌کننده در این نشست تعهد کردند که در تطبیق این طرح افغانستان را یاری برسانند.

آقایان غنی و عبدالله امروز برای ادامه گفت‌وگو با متحدان غربی افغانستان وارد برلین پایتخت آلمان شدند. آلمان یکی از کشورهای عمده کمک‌کننده به افغانستان در ۱۳ سال گذشته بوده است و پس از آمریکا و بریتانیا بیشترین نیرو را در چارچوب آیساف به افغانستان فرستاد.[۱]


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- غنی: تمام وزیران دولت وحدت ملی چهره‌های جدید خواهند بود، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: جمعه ٠۵ دسامبر ٢٠۱۴ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی