۱۳۹۳ دی ۵, جمعه

کابینه نو افغانستان

از: اکمل داوی

کابینه سال ۱۳۹۳ افغانستان

کابینه نو افغانستان، معرفی شدکابینه جدید افغانستان

٢   دی   ۱۳۹۳
رئیس جمهور و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بر گزینش افراد در نصف کابینه به توافق دست یافته‌اند.

کابینۀ حکومت وحدت ملی افغانستان ۲۵ وزارت خواهد داشت که ۱۳ وزیر آن‌را رئیس جمهور و ۱۲ متباقی را رئیس اجرایی تعیین خواهد کرد. مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی رئیس اجرایی حکومت افغانستان به صدای امریکا گفت که این تقسیمات بر اساس موافقت‌نامه سیاسی ایجاد حکومت وحدت ملی صورت گرفته است.

به‌دنبال بروز تنش‌ها در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و میانجیگری وزیر خارجه امریکا، محمداشرف غنی و دکتر عبدالله موافقت‌نامه سیاسی را امضآ نمودند که بر مبنای آن قدرت سیاسی به‌طور مساوی میان دو نامزد تقسیم می‌شود.

بر اساس توافق‌نامه سیاسی حکومت وحدت ملی رئیس اجرایی دارد

اگر چه آقای رحیمی مشخص نساخت که دکتر عبدالله کدام وزرا را تعیین خواهد کرد اما گفته می‌شود که در تقسیمات انجام شده وزارت‌های داخله و خارجه به رئیس اجرایی و وزارت‌های دفاع ملی و مالیه به رئیس جمهور اختصاص داده شده است.

با آن که ۸۵ روز از مراسم تحلیف رئیس جمهور و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می گذرد تا حال هیچ یک از نامزد وزرا برای تایید به ولسی جرگه معرفی نشده است.

در حالی که رسانه‌ها از موجودیت اختلافات میان رئیس جمهور و رئیس اجرایی حکومت در گزینش نامزد وزرا خبر داده‌اند، آقای رحیمی گفت که «بن‌بستی وجود ندارد». او گفت «روی تعیین نصف وزرا توافق حاصل شده است».

سخنگوی رئیس اجرایی حکومت افغانستان هم‌چنان گفت که «مراحل دشوار» تشکیل کابینه سپری گردیده و حالا بحث‌ها روی چگونگی معرفی نامزد وزرا متمرکز است.

پیشتر رئیس جمهور افغانستان از معرفی مرحله وار نامزد وزرا به ولسی جرگه حرف زده بود اما به گفته آقای رحیمی که گزینه‌ی معرفی همزمان تمام کابینه هم مطرح می‌شود.

ماه گذشته، پس از آن که نمایندگان در ولسی‌جرگه از انقضای مدت قانونی وظیفۀ وزرای سرپرست هشدار دادند، رئیس جمهور غنی با برکناری تمام وزرای سرپرست گفت که در کابینه نو وزرای حکومت پیشین حضور نخواهند داشت.[۱]


[] يادداشت‌ها

[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- اکمل داوی (از: واشنگتن) کابینه نو افغانستان: ۱۳ وزیر از غنی، ۱۲ از عبدالله، وب‌سایت دری صدای آمریکا: سه‌شنبه ٢۳ دسامبر ٢٠۱۴ - ٠٢ دی ۱۳۹۳


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی صدای آمریکا