جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۲۸, جمعه

عکس‌های دیده نشده از ژنرال دوستم

از: بی‌بی‌سی

عکس‌های دیده نشده از ژنرال دوستمفهرست مندرجات


عکس‌های دیده نشده از ژنرال دوستم

٢٧   آذر   ۱۳۹۳

عبدالرّشید دوستُم، معاون اول اشرف غنی احمدزی رئیس‌جمهور افغانستان، رهبر و مؤسس حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و رئیس ارکان سرقوماندانی اعلی قوای مسلح این کشور است. او از فرماندهان سابق شبه نظامی در شمال در دوران حکومت کمونیستی افغانستان، جنگسالار نامور دوران حکومت مجاهدین بود. او از زمان حضور شوروی سابق در افغانستان در عرصه سیاسی و نظامی حضور داشته و عمدتاً در حمایت و یا مخالفت از گروه‌ها و جناح‌های مختلف، عمل کرده‌ است. همچنان، نیروهای به رهبری او، در اواسط ۱۹۹۰ میلادی، در کابل حضور داشتند و یکی از طرف‌های اصلی درگیری در نبردهای میان گروهی مجاهدین به‌شمار می‌آمد.

به قدرت رسیدن دوستم در سال‌های ۱۹۹۸، زمانی که طالبان از قدرت بیشتری برای تصرف شهرهای بیشتر افغانستان برخوردار شدند، پایان یافت. ژنرال دوستم با تصرف شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ از سوی طالبان، مجبور شد به ترکیه برود.

وی، در فروپاشی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ با نیروهای آمریکایی همکاری کرد. نیروهای تحت فرمان ژنرال دوستم، همراه با سایر شبه نظامیان مربوط به گروه‌های جهادی، نقش مهمی را در پیروزی حملات آمریکا با هدف سرنگونی رژیم طالبان در افغانستان بازی کردند.

به هر حال، هنگامی که پروفسور آمریکایی، بریان گلین ویلیامز، در سال ۲۰۰۳ به افغانستان سفر کرد، انتظار نداشت با آلبومی از عکس‌های ژنرال عبدالرشید دوستم به خانه برگردد. این آلبوم را خود ژنرال دوستم به‌عنوان یک هدیه‌ی غافل‌گیرکننده به بریان داده بود.[۱]

این عکس‌ها را سربازانی گرفته‌اند که در پاییز ۲۰۰۱ در کنار ژنرال دوستم با طالبان می‌جنگیدند. در این عکس هواداران آقای دوستم دیده می‌شوند که در آوریل ۲۰۰۱ در دره صوف گرد هم آمده‌اند. تمام حقوق مادی و معنوی این عکس‌ها متعلق به بریان گلین ویلیامز است.

ژنرال دوستم پس از بازگشت از تبعید در ترکیه، از سوی هوادارانش در دره صوف استقبال می‌شود؛ آوریل ۲۰۰۱

آلبوم عکسی که ژنرال دوستم به بریان داد، بیشتر از آن جهت اهمیت دارد که خود افغان‌ها بسیار به‌ندرت اسناد و مدارک جنگ‌های‌شان را ثبت کرده و مستند ساخته‌اند.

دوستم در لباس جنگ؛ دیدار با غیرنظامیان و ساکنان محل در دره صوف؛ بهار ۲۰۰۱

افسر عملیاتی ارتش آمریکا، برات دکر، در کنار افراد ژنرال دوستم اسب می‌راند. کار او مخابره موقعیت جنگجویان طالبان به بمب‌افگن‌های آمریکایی است؛ نوامبر ۲۰۰۱

قوماندان حکمت، فرمانده نیروهای وابسته به ژنرال دوستم در ایبک

برات دکر همراه با دستگاه نشانه‌گذاری لیزری؛ از این دستگاه برای مشخص کردن موقعیت دشمن برای حملات هوایی استفاده می‌شود.

سربازان ازبک، احتمالاً در ناحیه‌ای بیرون از شهر مزار شریف؛ اوایل نوامبر ۲۰۰۱ نیروهای وابسته به عطامحمد نور و ژنرال دوستم وارد شهر مزار شریف می‌شوند؛ ۹ نوامبر ۲۰۰۱

ژنرال دوستم وارد شهر مزار شریف می‌شود.

ژنرال دوستم به همراه مایک اسپان، مسئول عملیاتی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا. اسپان اندک زمانی پس از گرفتن این عکس، در شورش زندانیان وابسته به گروه طالبان در قلعه جنگی کشته شد.

ژنرال دوستم به همراه نیروهای عملیات ویژه آمریکا در شهر مزار شریف

بریان گلین ویلیامز، استاد تاریخ اسلام در دانشگاه ماساچوست دارتموث است. او برای تحقیق در مورد نقش سواراکاران ازبک در جامعه و سیاست افغانستان به این کشور رفته بود. این عکس سوارکاران ازبک را در بهار سال ۲۰۰۳ در قلعه جنگی نشان می‌دهد.

ژنرال دوستم در میان روستاییان در شهر مزار شریف؛ اوت ۲۰۰۳


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- عکس‌های دیده نشده از ژنرال دوستم، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: پنج‌شنبه ۱٨ دسامبر ٢٠۱۴ - ٢٧ آذر ۱٣۹٣


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی