جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۷ شهریور ۵, دوشنبه

سپتیسمی

از: دانشنامه‌ی آریانا

گَندخونی


فهرست مندرجات
خونبیماری‌های عفونی

گَندخونی یا سپتیسمی (به انگلیسی: Sepsis، با تلفظ آمریکایی: Sepsis)، نوعی التهاب است که سراسر بدن را فرا می‌گیرد و به‌دلیل عفونت پیش می‌آید. این عفونت در بیش‌تر مواقع به‌دلیل باکتری ایجاد می‌گردد، اما هم‌چنین به دلایلی همچون قارچ، ویروس یا انگل نیز ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است باکتری‌ پس از یک عمل جراحی یا حادثه وارد خون شده و وضعیت وخیمی در بیمار به‌وجود آورد. گندخونی معمولاً با استفاده از مایعات داخل وریدی (Intravenous fluids) و آنتی‌بیوتیک (Antibiotique) درمان می‌شود.


پیشینه‌ی تاریخی

...


علائم و نشانه‌ها

علائم گندخونی، تا حدودی شدت بیماری را تعیین می‌کند. علایم ۳ سطح مختلف گندخونی عبارتند از:

    گندخونی: کاهش یا افزایش شدید دمای بدن، ضربان قلب بالاتر از ۹۰ تپش در دقیقه، نرخ تنفسی بالاتر از ۲۰ دم‌وبازدم در دقیقه.

    گندخونی شدید: افزایش شدید ادرار، تغییر سریع وضعیت هشیاری، کاهش پلاکت‌های خونی، سختی تنفس، تپش قلب نامنظم، و درد شکمی.

    شوک عفونی: علایم گندخونی شدید به همراه فشار خون بسیار پایین که به سرُم واکنش مثبت نشان نمی‌دهد.

اگر گندخونی به درجه شدیدی برسد، خون می‌تواند اندام‌های شما را در خود غرق کند یا لخته‌های خونی در مجراها و اعضا به وجود آورد که مجموع آن‌ها به مرگ می‌انجامند. در واقع، گندخونی معمولی تا ۳۰ درصد، گندخونی شدید تا ۵۰ درصد و نوع شوک سپتیک تا ۸۰ درصد خطر مرگ دارند.[]


عامل بیماری و تشخیص آن

گندخونی یا سپسیس (Sepsis)، به دلیل تحت تأثیر قرار گرفتن پاسخ ایمنی توسط عفونت به وجود می‌آید.[] این عفونت در بیش‌تر مواقع به دلیل باکتری ایجاد می‌گردد، اما هم‌چنین به دلایلی همچون قارچ، ویروس یا انگل نیز ممکن است اتفاق بیفتد.[] معمول‌ترین نقاطی که دچار عفونت می‌شوند این موارد هستند: ریه‌ها، مغز، مجاری ادراری، پوست و ارگان‌های شکمی. عوامل خطر شامل مواردی همچون سالمندی یا جوانی، سیستم ایمنی ضعیف در برابر شرایطی از قبیل سرطان یا دیابت و ترومای بزرگ یا سوختگی است.[]

تشخیص این بیماری به‌صورت شناسایی حداقل دو سندروم پاسخ التهابی سیستمیک (SIRS) به‌خاطر یک عفونت فرضی انجام می‌شود. پیش از شروع به استفاده از آنتی‌بیوتیک، توصیه این است که کشت خون صورت گیرد؛ اما عفونت خون برای تشخیص این بیماری نیاز نیست.[] تصویربرداری پزشکی باید به انجام برسد تا موقعیت احتمالی عفونت تشخیص داده شود.[] دیگر علت‌های احتمالی علائم و نشانه‌های احتمالی شامل این موارد می‌باشد: آنافیلاکسی، نارسایی آدرنال، حجم پایین خون، نارسایی قلبی و آمبولی ریه.[]

گَندخونی یک وضعیت خطرناک بوده و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن، مواد شیمیایی را برای مبارزه با عفونت منتشر می‌کند و سبب بروز التهاب گسترده می‌شود. در زمان بروز این مشکل اگر به‌موقع اقدام نشود و خیلی دیر شده باشد، می‌تواند منجر به نارسایی اندام و در نهایت مرگ فرد شود.

به‌طور معمول، سپسیس با نظارت بر نشانه‌های حیاتی مانند فشار خون، میزان اکسیژن و دمای بدن تشخیص داده می‌شود. پس از محرز شدن سپسیس، پزشکان برای تعیین منبع عفونت تلاش می‌کنند.

دانشمندان دانشگاه ایلی‌نویز با توسعه یک دستگاه جدید آزمایشگاهی روی یک تراشه، در حال کار برای تشخیص پاسخ ایمنی مضر موسوم به «گندخونی» سریع‌تر از هر زمان دیگری هستند. اما، هدف از ساخت این دستگاه جدید، شناسایی این منبع نیست بلکه هدف آن تشخیص زودهنگام سپسیس زودتر از روش‌های رایج کنونی است. بنابراین با استفاده از این دستگاه جدید، درمان مناسب می‌تواند خیلی زودهنگام انجام شود. در نتیجه پاسخ سیستم ایمنی بدن قبل از این‌که عفونت حتی قابل تشخیص باشد شروع می‌شود.

این آزمایشگاه بر روی تراشه، با شمارش کل گلبول‌های سفید خون، همراه با گلبول‌های سفید خاصی به‌نام نوتروفیل‌ها همراه است.

علاوه بر این، دستگاه جدید سطوح نشان‌گر پروتئینی به‌نام CD64، که بر روی سطح نوتروفیل‌ها یافت می‌شود را اندازه گیری می‌کند زیرا هرچه پاسخ سیستم ایمنی بیمار بیش‌تر باشد، سطح آن‌ها نیز بالاتر است.

در آزمایش این سیستم، دانشمندان قطره خون گرفته‌شده از بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه و اتاق اورژانس بیمارستان بنیاد کارل را گرفته و هنگامی‌که این نمونه‌ها با استفاده از دستگاه جدید مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند، مشخص شد که یافته‌ها به شدت با تشخیص سپسیس بر اساس مشاهدات علائم حیاتی بیماران ارتباط داشتند.

محققان این پژوهش امید دارند تا با ارتقاء آن برای تشخیص نشانگرهای زیستی دیگر پاسخ ایمنی در کنار گلبول‌های سفید و CD64 بتوانند حساسیت این دستگاه را بالا ببرند.


[] يادداشت‌ها

گندخونی یا پلشت خونی (Septicemia) [پزشکی] بیماری عفونی ناشی از گسترش ریزاندامگان‌ها و زهرابه‌های آن‌ها از راه گردش خون.


[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ ...