۱۳۸۸ دی ۷, دوشنبه

کتاب مقدس

از: دانشنامه‌ی آریانا

فهرست مندرجات

[کتاب][کتاب‌های آسمانی]


کتاب‌مقدس (به انگلیسی: The Bible)، به مجموعه کتاب‌های اطلاق می‌گردد، که الهی خوانده می‌شوند. به‌طور کلی، این کتاب شامل ۶۶ کتاب است و به دو بخش «عهد عتیق» و «عهد جدید» تقسیم می‌شود.[۱] عهد عتیق از ۳۹ کتاب[٢] و عهد جدید از ۲۷ کتاب تشکیل شده‌ است.[٣] یهودیان تنها «عهد عتیق» را به‌عنوان کتاب آسمانی قبول دارند.[۴] اما بیشتر مسیحیان کل کتاب را به‌عنوان کتاب آسمانی پذیرفته‌اند. این كتاب در مدتی بیش از ۱۵۰۰ سال و به‌وسیله چهل نویسنده مختلف، نوشته شده است.[۵]


[] واژه‌شناسی
[] سیر تاریخی

کتاب‌مقدس یکی از کهن‌ترین کتاب‌های موجود در جهان است که قدیم‌ترین بخش آن ۱۵٠٠ سال قبل از تولد عیسی مسیح و جدیدترین قسمت آن ۱۹٠٠ سال پيش به نگارش درآمده است.

واضح است که در طی مدت ۱٦٠٠ سال نگارش کتاب‌مقدس نویسنده این کتاب یک شخص نبوده است. کسی دقیقاً نمی‌داند که چند نفر در نوشتن کتاب مقدس سهیم بوده‌اند. اما تعداد نویسندگان اين کتاب به‌طور تقریب به ۴٠ نفر تخمین‌زده شده است.

یهودیان کار جمع‌آوری کتاب‌مقدس را به‌زبان عبری، پيش از تولد عيسی مسیح کاملاً به‌اتمام رسانده بودند. این کتب، در واقع، شامل ٣۹ کتاب است که به کتاب‌های عهد عتیق مشهور هستند.

پس از عیسی میسح، کتاب‌های دیگری نيز به‌نگارش درآمد و برخی از این کتاب‌ها وقايع تاریخی مربوط به‌زندگی مسیح و پیروانش را ثبت کرده است و بعضی دیگر نامه‌هایی هستند که از طرف رسولان مسیح به کلیساها به‌منظور یادآوری تعالیم عیسی مسیح و تشویق مسیحیان به‌زندگی پاک و مقدس نوشته شده‌اند. تعداد این کتب ۲۷ عدد است که بعدها به‌نام کتاب‌های عهد جدید ناميده شدند.

كتاب مقدس درباره خود ادعا می‌كند كه تمام اين كتاب کلام خدا است. بنابر این، كتاب مقدس مدعی است: اشخاصی كه كتاب مقدس را نوشتند «به روح‌القدس مجذوب شدند و تحت تأثیر روح‌القدس بودند».


[] چگونگی گردآوری

در ميان مسلمانان بسيار شنيده می‌شود که کتاب مقدس دست خورده و تحريف شده است.
[] باستان‌شناسی و کتاب‌مقدس
[] ترجمۀ کتاب‌مقدس
[] عهد عتیق (عهد قدیم)

عهد عتيق يا تنخ (کتاب مقدس یهودیان)، در مسیحیت منظور بخش اول از دو بخش کتاب مقدس مسیحیان است. قسمت بيشتر اين نوشته‌های مقدس به‌زبان عبری و بخشی به زبان آرامی نگاشته شده است. در واقع، به‌گفتۀ هنری هَلی، عهد عتیق شرح حال یک «قوم» است.[راهنمای کتاب مقدس، ص ۱٠]


[] عهد جدید

عهد جدید، دومين بخشی از مجموعه کتاب مقدس است، که تنها مسیحیان به آن ايمان دارند و یهودیان آن را جزئی از کتاب مقدس خود نمی‌دانند. این بخش دربردارنده کتاب‌ها و رساله‌هایی است که از نظر محتوا، تاریخ نگارش و نویسنده متنوع اند. نکته جالب توجه درباره این مجموعه آن است که علاوه بر این که منبع اصلی اعتقادات و باورهای مسیحی است، منبع منحصر به‌فرد زندگی‌نامه و سیره عيسی مسيح و نیز تاریخ این دین تا پایان قرن اول است؛ به‌گونه‌ای که برای حوادثی که در سده اول مسیحی برای این دین پیش آمده، هیچ منبع دیگری غیر از عهد جدید در دسترس نیست.[سلیمانی، عبدالرحیم، عهد جدید تاریخ نگارش و نویسندگان، مجله هفت آسمان، ج ٣ و ۴] از این روی، هنری هَلی در «راهنمای کتاب مقدس» می‌نویسد:

    «عهد جدید شرح حال یک «انسان» است. خدا «قوم» را آفرید و تقویت کرد تا از طریق آن، «انسان» را به جهان بفرستد.

    خدا، خود «انسان» شد تا مردم بتوانند تصویری کامل و ملموس از خدا در یک شخص داشته باشند. خدا مانند عیسی است. عیسی خدای مجسم شده در شکل انسان است.

    ظهور او بر زمین مهم‌ترین رویداد در سراسر تاریخ است. عهد عتیق دنیا را برای ظهور او آماده می‌کند، عهد جدید آن را شرح می‌دهد.»[راهنمای کتاب مقدس، ص ۱٠][] نقد کتاب‌مقدس
[٦]
[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]
[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱: هاراو (حاخام) یدیدیا اذراحیان، آشنائی با کتب مقدس یهود
پيوست ٢: عبدالرحيم سليمانی، عهد جدید تاریخ نگارش و نویسندگان
پيوست ۳: متن کتاب مقدس (عهد قديم)
پيوست ۴: متن کتاب مقدس (عهد جديد)
پيوست ۵: باروخ اسپینوزا، مصنف واقعی اسفار پنجگانه
پيوست ۶: عبدالرحیم سلیمانی اردستانی، درآمدی بر شناخت کتاب مقدس
پيوست ٧: آرمان رشدی، آیا کتاب‌مقدس تحریف شده است؟[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- م. اچ. فينلی، در جستجوی حقيقت، ترجمۀ ط. ميکائيليان، انتشارات حيات ابدی، صص ۲-۳
[٢]- ويليام م. ميلر، مسيحيت چيست؟ ترجمۀ کمال مشيری، اسلام آباد: پين گرافکس (پرايئويت) لميتد، ص ۲۴
عهد عتيق جمعاً شامل ۲۴ کتاب است. اين رقم فقط مربوط به متن عبری عهد عتيق است؛ زيرا متن لاتينی آن که در قرن چهارم ميلادی توسط جرونيموی قديس از يونانی ترجمه شده و مورد پذيرش کليسای کاتوليک است، دربرگيرندۀ ۴٦ کتاب است. اما عهد عتيق مورد قبول کليسای پروتستان که توسط مارتين لوتر به‌طور مستقيم از عبری ترجمه شده، به‌دليل اينکه هفت کتاب آن از طرف لوتر به‌رسميت شناخته نشده، شامل ۳۹ کتاب است.[شفا، شجاع‌الدين، تولد ديگر، پاورقی ص ۵٦]
[٣]- مسيحيت چيست؟، ص ٢۵
[۴]-
[۵]- پیوند مرده، دانشكدۀ الهیات مسیحی ۲۲۲؛ موسی اولین نویسندۀ کتاب مقدس است. در کتاب مقدس آمده که خدا بارها به موسی مأموریت داد تا همۀ آنچه را اتفاق می‌افتد در کتابی (طوماری) بنویسد. قوم بنی‌اسرائیل این رسالت را یافت که قسمت‌های مختلف کتاب مقدس را جمع‌آوری کرده و با دقت از آن‌ها مواظبت کند. در حدود ۴٠٠ سال قبل از میلاد مسیح مجموعۀ کتاب‌های عهد قدیم (تورات) به‌صورت کامل جمع‌آوری گردید که در ابتدا قسمت عمدۀ آن به زبان عبری و قسمت‌هایی از کتاب عزرا و دانیال نبی به‌زبان آرامی نوشته شده بودند. کتاب‌های عهد جدید (انجیل) چندین سال بعد از میلاد مسیح و به‌زبان یونانی نوشته شدند، زیرا که زبان یونانی زبان بین‌المللی آن دوران بوده است. در حدود ۱٠٠ سال پس از میلاد مسیح نوشتن کتاب‌های عهد جدید تمام شد. موسی در حدود ۱۵٠٠ سال قبل از مسیح می‌زیست، با این ترتیب، کتاب مقدس در یک فاصلۀ زمانی ۱٦٠٠ ساله نوشته شد. (رجوع شود به رسالۀ کوچک با فرنام «نامه‌ای برای تو»، که توسط مسیحیان پروتستان در آلمان به نشر رسیده است، ص ۱۳)
[٦]-
[٧]-
[٨]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱٢]-
[۱٣]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱٦]-
[۱٧]-
[۱٨]-
[۱۹]-
[٢٠]-[] جُستارهای وابسته

معرفی کتاب‌مقدس
آيا کتاب مقدس کلام خدا است؟
آيا کتاب مقدس تحريف شده است؟
عهد عتیق
عهد جدید
متن نوشتاری کتاب‌مقدس[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]