۱۳۸۸ دی ۲۶, شنبه

مروت، همايون

از: مهديزاده کابلی و نصير مهرين


فهرست مندرجات


دکتر همایون مروت (زادۀ ۱٣۴۴ خ -)، کارگردان سينما و فیلم‌ساز شناخته‌شده افغانستان است که اکنون در استکهلم سوئد اقامت دارد.


[] زندگی‌نامه

همایون مروت فرزند سيد قاسم مروت در ٢٠ حوت سال ۱٣۴۴ خورشيدی (۱۹٦۴ ميلادی) در چهاردهی کابل به دنيا آمد. پدرش مهندس راه ساختمان بود. آموزش دورۀ ابتدايی را در مدرسه (مکتب) "غازی عبدالله خان" به پايان برد و فارغ‌التحصیل دبيرستان (ليسه) عالی حبيبيه است. در سال ۱٣٦٢ خورشيدی (۱۹٨٣ ميلادی) برای ادامۀ تحصيلات عالی به اتحاد جماهير شوروی سابق رفت و در سال ۱۹٨٨ ميلادی از انستيتوی (انستیتوت) سینمایی ماسکو در رشتۀ کارگردانی سينما فوق‌ليسانس به دست آورد در سال ۱۹۹٢ ميلادی، در اين رشته، از همان انستيتو، درجۀ دکترا گرفت.

مروت، پس از ختم تحصيل به افغانستان آمد، اما به سبب حاکميت مجاهدين و جنگ‌های داخلی نتوانست به آروزهای هنری خود جامۀ عمل بپوشاند. ناگرير به مسکو بازگشت و بعد از حدود دو سال به کشور سوئد پناهنده شد.


[] آثار

از نخستين ساخته‌های هنری همايون مروت، می‌توان از دو فيلم مستند "آرزو" و "خواب طلایی" و یک فيلم هنری "زغال سبز" نام برد که در سال‌های ... ساخته شده‌اند.

تازه‌ترین کار سینمایی او فيلم هنری است که "سیبی از بهشت" نام دارد. این فيلم در فستیوال بین‌المللی "دیدار" در تاجيکستان برنده جایزه "بهترین فيلم" و همچنان جایزه "بهترین هنرپیشه مرد" شد.[*]


[] جوايز
[۱]
[٢]
[٣]
[۴]
[۵]
[٦]
[٧]
[٨]
[۹]
[۱٠]

[۱۱]
[۱٢]
[۱٣]
[۱۴]
[۱۵]
[۱٦]
[۱٧]
[۱٨]
[۱۹]
[٢٠]

[٢۱]
[٢٢]
[٢٣]
[٢۴]
[٢۵]
[٢٦]
[٢٧]
[٢٨]
[٢۹]


[ ] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط برشتۀ تحرير درآمده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[۲]-
[۳]-
[۴]-
[۵]-
[۶]-
[٧]-
[۸]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]-
[۱۲]-
[۱۳]-
[۱۴]-
[۱۵]-
[۱۶]-
[۱٧]-
[۱۸]-
[۱۹]-
[٢٠]-
[٢۱]-
[٢۲]-
[٢۳]-
[٢۴]-
[٢۵]-
[٢۶]-
[٢٧]-
[٢۸]-
[٢۹]-[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]
<برگشت به بالا><گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله>