جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۸۹ مرداد ۱۷, یکشنبه

افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

گزارش های از: بخش فارسی بی بی سی


فهرست مندرجات


یک نهاد حقوق بشر در افغانستان اعلام کرده از آغاز امسال بیشتر از یکهزار غیرنظامی افغان در خشونت‌ها کشته شده‌اند. سازمان نظارت و گزارش‌دهی حقوق بشر افغانستان می‌گوید بیشتر این افراد قربانی بمب‌گذاری‌های کنار جاده و حملات انتحاری شده‌اند. طالبان این گزارش را رد کرده و یافته‌های آنرا جانبدارانه خوانده‌اند.


[] افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان[۱]
[] اظهارات ناتو درباره فرمان ملا محمدعمر رهبر گروه طالبان

ناتو می‌گوید ملا محمدعمر رهبر گروه طالبان در فرمان تازه‌ای از اعضای این گروه خواسته تا آخرین نفس با نیروهای خارجی بجنگند. رهبر گروه طالبان همچنین از جنگجویانش خواسته است تمام افغان‌هایی را که به‌نحوی با نیروهای خارجی یا دولت افغانستان کار می‌کنند، بکشند.[٢]
[] رهنمودهای جدید در جنگ ضدشورش در افغانستان

مهمان خوب باشید؛ سخت بجنگید؛ و بر فساد سخت بگیرید.

نکته‌های فوق عمده‌ترین نکات رهنمودهای جدید ضدشورش است که جنرال دیوید پترائوس فرمانده جدید نیروهای ناتو در افغانستان اخیراً به‌منظور افزایش حمایت مردم افغانستان از این نیروها تصویب و منتشر کرده است.

تامین امنیت در افغانستان از اولین ماده‌های این رهمنود است و در آن تاکید شده که پیروزی ناتو در صورتی ممکن است که نیروهای آن اعتماد مردم این کشور را به‌دست بیاورند.

در رهنمود جدید ناتو تاکید شده است که سربازان ناتو باید در انجام ماموریت نظامی خود با نیروهای امنیتی افغان همکاری کامل داشته باشند و مخالفان را با حفظ احترام و رعایت کامل فرهنگ و عنعنات مردم این کشور بیرحمانه تعقیب کنند.

گفته می‌شود که انتشار این رهمنودها تلاشی است برای به‌دست آوردن اعتماد و حمایت مردم افغانستان از ماموریت این نیروها.

چند روز پیش رهبر طالبان هم با پخش یک دستورالعمل تازه برای طرفداران خود، بر جلوگیری از تلفات غیرنظامی در درگیری‌ها تأکید کرد.

اما با وجود این تلاش‌ها، غیر نظامیان در افغانستان در درگیری‌های هر دو طرف کشته و یا زخمی می‌شوند.[٣]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين گزارش‌ها برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدی خراسانی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان، گزارش ندا فرحت، کابل: بخش فارسی بی بی سی: دوشنبه ۱٢ ژوئيه ٢٠۱٠ - ٢۱ تیر ۱۳۸۹
[۲]- اظهارات ناتو درباره فرمان ملا محمدعمر رهبر گروه طالبان، گزارش علی سلیمی از کابل: بخش فارسی بی بی سی: يکشنبه ۱۸ ژوئيه ٢٠۱٠ - ٢٧ تیر ۱۳۸۹
[۳]- رهنمودهای جدید در جنگ ضدشورش در افغانستان، بخش فارسی بی بی سی: چهارشنبه ٠۴ اوت ٢٠۱٠ - ۱۳ مرداد ۱۳۸۹[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سايت بخش فارسی بی بی سی


[برگشت به بالا] [گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله]