۱۳۹۰ فروردین ۲۷, شنبه

کد پستی افغانستان

از: دانشنامه آریانا


فهرست مندرجات

[کد پستی][افغان پست]


یک کد پستی مجموعه‌ای از اعداد یا حروف است که برای مشخص کردن یک آدرس پستی و به تبع آن مرتب کردن نامه‌های ارسالی وضع می‌شوند[۱].

در سال ۲۰۰۵ میلادی از ۱۹۰ کشور عضو اتحادیه جهانی پست، ۱۱۷ کشور از نظام پستی کدگذاری شده استفاده می‌کردند. اما افغانستان با این که یکی از اعضای این اتحادیه بود، اما تا کنون کد پستی نداشت. اخیراً وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده که همه شهرهای این کشور دارای کد پستی شده و در نظر است که همه دفاتر پست افغانستان به اینترنت وصل شوند[٢].


[] تاریخچه

کد پستی رمزی متشکل از اعداد و حروف است که در یافتن نشانی‌های پستی در شهرها و محلات مختلف کمک می‌کند[٣].

کد پستی برای نخستین‌بار در سال ۱۹۳۲ در اتحاد جماهیر شوروی سابق معرفی شد و پس از آن نظام پستی کدگذاری شده در سال ۱۹۳۹ به اجرا گذاشته شد.

آلمان، بریتانیا، آمریکا و سوئیس از کشورهایی هستند که پس از شوروی سابق از نظام پستی کدگذاری شده استفاده کردند.

در فوریه ۲۰۰۵ از ۱۹۰ کشور عضو اتحادیه جهانی پست، ۱۱۷ کشور کد پستی داشتند[۴]. اما تعدادی از کشورها از جمله ایرلند، پاناما و افغانستان فاقد کد پستی ملی بودند.


در افغانستان، ارتباطات نوین پستی، برای اولین‌بار در سال ۱۸۶۰ میلادی بوجود آمد. فعالیت‌های پستی در دوره نادرخان سرعت بیشتر گرفت و در سال ۱۹۲۸ افغانستان به عضویت اتحادیه بین‌المللی پست درآمد[۵]. با وجود این، تا حال کد پستی نداشته است.


[] افغانستان دارای کد پستی شد

با این که هشتاد سال از عضویت افغانستان در اتحادیه بین‌المللی می‌گذرد[٦] و این کشور در حال حاضر با ۱۹۰ کشور عضو اتحادیه جهانی پست در جهان روابط پستی دارد[٧]، تاکنون شهرهای افغانستان، کد پستی نداشتند و این امر مشکلات زیادی را در روابط پستی در این کشور به‌وجود آورده بود[٨].

مقام‌های وزارت مخابرات افغانستان در دو سال گذشته سرگرم مشخص کردن کدهای پستی شهرها و محلات مختلف این کشور بوده‌اند.

وهاب‌الدین سادات، معاون این وزارت می‌گوید که وزارت مخابرات با همکاری سازمان جهانی پست، کدهای پستی همه شهرها و مناطق این کشور را تعیین کرده است.

    "امسال خوشبختانه از طرف اتحادیه جهانی پست (UPU) در مورد کد پستی که از طرف ما پیشنهاد شده بود، موافقت صورت گرفت. با همکاری که صورت گرفته، سیستم پستی ما سرعت زیادی پیدا می‌کند."[۹]

کد پستی افغانستان عدد چهار رقمی است و دو رقم اول آن شامل کدهای ولایتی از شماره ۱۰ تا ۴۳ می‌شود. دو رقم دوم آن کدهای شهرها، ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) و محلاتی است که تحت پوشش خدمات پستی در داخل این ولایت‌ها قرار دارند.

محمدیاسین رحمتی، رئیس اداره خدمات پستی در وزارت مخابرات افغانستان گفته است که با مشخص شدن کدهای پستی شهرها و مناطق مختلف این کشور، مکاتبه در این کشور بسیار آسان می‌شود.

به گفته او، پیش از این به دلیل نبودن کد پستی و همچنین مشابه بودن نام‌های محلات مختلف، دشواری‌های زیادی در ارسال و دریافت نامه و محموله‌های پستی وجود داشت.

    "به‌عنوان مثال یک ولسوالی (شهرستان) به‌نام "قره باغ" در ولایت غزنی و یک ولسوالی دیگر به‌همین نام در ولایت کابل است و همچنین یک ولسوالی به‌نام "مقر" در ولایت غزنی و یک ولسوالی دیگر به‌همین نام در ولایت بادغیس، در شمال افغانستان وجود دارد.

    پیش از این اگر فردی نامه‌ای با نشانی ولسوالی "مقر" از طریق پست می‌فرستاد، ماموران اداره پست نمی‌توانستند تشخیص دهند که این نامه باید به غزنی فرستاده شود یا به بادغیس."[۱٠]

رئیس اداره خدمات پستی افزود که کدگذاری مناطق مختلف افغانستان برای دسته‌بندی محموله‌های پستی در داخل دفاتر پستی نیز کمک می‌کند. به گفته او، این امر جهت‌یابی برای انتقال محموله‌های پستی و همچنین توزیع این محموله‌ها به نشانی‌های مشخص را هم ساده می‌سازد.

مقام‌های وزارت مخابرات افغانستان گفته‌اند در نظر دارند که برای آگاهی مردم از نظام پستی جدید، با همکاری شرکت‌های مخابراتی خصوصی به مردم اطلاع‌رسانی کنند[۱۱].


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی گردآوری و تهیه شده است.[] پيوست‌ها

پيوست ۱:
پيوست ٢:
پيوست ۳:
پيوست ۴:
پيوست ۵:
پيوست ۶:[] پی‌نوشت‌ها

[۱]-
[۲]- *
[۳]-
[۴]-
[۵]- *
[۶]-
[٧]-
[۸]-
[۹]-
[۱٠]-
[۱۱]- *[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها
[] پيوند به بیرون

[1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]
[برگشت به بالا] [گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله]