۱۳۹۱ بهمن ۲۹, یکشنبه

برهنه‌گرایی

از: دانشنامه‌ی آریانا

برهنه‌گرایی

نظریه‌های اجتماعیبرهنگی

برهنه‌گرایی چیست؟ یا نودیسم (به انگلیسی: Nudism، با تلفظ آمریکایی: Nudism)، که از آن به‌عنوان طبیعت‌گرایی (به انگلیسی: Naturism، با تلفظ آمریکایی: Naturism) نیز یاد می‌شود (به آلمانی: (FKK) Die Freikörperkultur هم‌چنین: Nacktkultur، Naturismus، یا Nudismus)، یک فرهنگ و جنبش سیاسی است که از برهنگی در مکان‌های خاص و عمومی حمایت می‌کند. برهنه‌گرایی به‌طور عام، شامل رفتارهای جنسی و شهوانی نیست هر چند که عموماً در رسانه‌ها و اذهان عمومی با این برداشت از آن‌ها یاد می‌شود.

زنان جوان آلمان شرقی در یک دریاکنار برهنگان در سال ۱۹۸۸

برهنـه‌گـرایی در اکثـر کشـورهای اروپایـی و آمـریکای شمالـی طرفدارانـی دارد و مکان‌هـای ویـژه‌ای ماننـد سـاحل دریا، اسـتخر، پارک، باشـگاه و ... در نظـر گرفتـه شـده‌ اسـت که در آن افـراد و آزادانـه می‌تواننـد بدون هیـچ لباسـی در منظـر عمـوم ظاهـر شـوند.

معمولاً در مکان‌های عمومی که لخت بودن در آن کامل آزاد است با علامت‌های «لباس اختیاری» یا «برهنگی اختیاری» است متمایز شده‌است که برعکس آن مکان‌هایی است که در آن با علامت «پوشیدگی اجباری» مشخص شده‌است که در آن برهنگی کامل ممنوع است.


برهنه‌گرایی چیست؟

اسکار وایلد، شاعر، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و نویسنده داستان‌های کوتاه ایرلندی می‌گوید: «اگر مردم به‌معنای واقعی بخواهند برهنه باشند، باید از هنگام زاده شدن چنین باشند» و میکل‌ آنژ، نقاش، پیکرتراش، معمار و شاعر ایتالیایی می‌گوید: «چه خالی و کور است روح و روانی که نتواند تشخیص دهد پاهای برهنه نجیب‌تر از کفش است، و پوست بدن زیباتر از پوشاکی که بدن را می‌پوشاند».

برای پاسخ به این پرسش که ناتورالیسم، برهنگی یا فرهنگ آزاد برهنگی چیست، باید گفت: برهنگی نوعی رفتار انسانی است که از نپوشیدن لباس حاصل می‌شود و مخالف پوشیدگی است. این پدیده، تحت تأثیر فرهنگ‌ها و مذاهب گوناگون در میان جوامع انسانی رواج دارد.

به‌طور کلی، برهنه‌گرایی دو نوع است: برهنه‌گرایی شخصی و خانوادگی و برهنه‌گرایی اجتماعی.

نوع نخست، نوعی از برهنه‌گرایی است که طرفداران آن ترجیح می‌دهند تنها در محیط خانه و خانواده برهنه باشند. طی یک تحقیق در کشور کانادا بیش از ٣٩ درصد مردم این کشور در خانه و میان خانواده خود برهنه ظاهر می‌شوند که این رقم در بعضی از ایالت‌های این کشور (بریتیش کلمبیا) به ٥١ درصد می‌رسد. بعضی از برهنه‌گراها اعتقاد دارند که برهنه خوابیدن باعث آرامش بیشتر و سنگینتر شدن خواب می‌شود.

برهنه‌گرایی اجتماعی، بر برهنه‌گرایی در یک فضای عمومی اطلاق می‌شود که این فضا می‌تواند در خانه یا در جمع دوستان و آشنایان یا در یک اجتماع برهنه مانند مهمانی، کلوپ، اجتماع عمومی یا پاتوق باشد. در اکثر اجتماعات برهنه پوشیدن لباس یا برهنگی انتخابی است و تنها در مکان‌هایی مانند استخر یا مکان‌های خصوصی اجتماع کاملاً لخت انتظار می‌رود.


فلسفه برهنه‌گرایی

فلسفه برهنه‌گرایی، منابع مختلفی دارد که بستگی به‌نوع افراد معتقد به آن متفاوت است و تعریف واحدی از آن وجود ندارد. اتحادیه بین‌المللی برهنه‌گرایان در این باره این‌گونه بیان می‌کند:

    برهنه‌گرایی نوعی هماهنگی با طبیعت است که از طریق برهنگی اجتماعی محقق می‌شود و به‌نوعی خود احترامی برای انسان‌ها با عقاید مختلف و طبیعت محسوب می‌شود.

از منظر دیگر، گروهی از برهنه‌گراها، به برهنگی به‌عنوان لذت بردن از گونه دیگری از زندگی نگاه می‌کنند اما گروه دیگر با نگاهی عمیق‌تر به برهنگی، آن را به‌عنوان یکی از اصول اخلاقی به‌حساب می‌آورند. یکی از فیلسوفان برهنه‌گرایی می‌گوید: «بهتر است برهنه بود و صادق تا گرفتار لباس و زر و زیور برای شرم از بدن خود.»


ساحل برهنگان

در ساحل (دریاکنار) برهنگان یا سواحل آزاد پوشیدن لباس و مایو انتخابی و آزاد است. بعضی از دریاکنارها از دیرباز به آزادی برهنگی معروف بوده‌اند که سرانجام برهنگی کامل در آن‌ها رسمی شده است. در بعضی از کشورهای اروپایی مانند دانمارک و نروژ در کلیه دریاکنارها و سواحل عمومی برهنگی کامل آزاد است و در برخی کشورهای دیگر مانند آلمان مکان‌هایی برای حمام آفتاب برهنگان پیشبینی شده است. اگرچه سواحل آزاد برهنگان در بین کشورهای مختلف در حال گسترش است اما این مکان‌ها از قواعد و قوانین خاصی پیروی می‌کند که استفاده‌کنندگان آن را بر به کارگیری رفتارهای قابل قبول اجتماعی ملزم می‌کند.


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ ...