جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ مهر ۷, دوشنبه

بانوی اول لبنانی‌الاصل افغانستان

از: بی بی سی

رولا سعاده غنی

بانوی اول لبنانی‌الاصل افغانستان

فهرست مندرجات

[قبل][بعد][] بانوی اول لبنانی‌الاصل افغانستان

رولا سعاده غنی، در شهر بیروت، پایتخت لبنان به‌دنیا آمده است. او از فردا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴، به ارگ ریاست جمهوری خواهد رفت و حداقل برای پنج سال آینده، بانوی اول افغانستان خواهد بود.

اطلاعات زیادی در مورد زندگی خصوصی و سیاسی خانم رولا غنی در دست نیست. نخستین‌بار و تا حالا آخرین‌بار، در روز جهانی زن (۸ مارس) در اوج مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در کابل ظاهر شد و به‌زبان فارسی سخنرانی کرد.

آشنایی او با اشرف‌غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان، به چهل سال پیش بر می‌گردد. زمانی که احمدزی در دانشگاه آمریکایی بیروت دانشجو بود با هم آشنا شدند و ازدواج کردند. برادر خانم رولا، فواد نام دارد و استاد اشرف‌غنی احمدزی بوده است. ثمره ازدواج رولا غنی و اشرف‌غنی احمدزی یک دختر و یک پسر است.

خانم رولا نیز در دانشگاه آمریکایی بیروت درس خوانده است، در رشته روزنامه‌نگاری لیسانس دارد و در روابط بین‌الملل تا مقطع فوق‌‌لیسانس تحصیل کرده است.

منابع نزدیک به خانواده غنی می‌گویند که چهل سال پیش که با احمدزی ازدواج کرد، برای اولین‌بار به افغانستان سفر کرد و به بیشتر ولایت‌های این کشور سر زد.

پس از آن تا اوایل برقراری حکومت موقت به‌رهبری حامد کرزی، با احمدزی در آمریکا بود، اشرف‌غنی احمدزی مشغول تحصیل بود و او به‌عنوان فعال حقوق زن و کودک کار می‌کرد.

خانم رولا غنی پس از سال ۲۰۰۲ به افغانستان آمد و ساکن کابل شد. نزدیکان خانم رولا می‌گویند که او شهروندی افغانستان را دارد و در انتخابات ریاست جمهوری هم رای داده است. او به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، عربی، فارسی و پشتو صحبت می‌کند.

فعالان زن در کابل امیدوارند رولا غنی پشت پرده سنت حاکم در افغانستان نماند و فعالانه برای زنان این کشور کار کند.

اشرف غنی احمدزی اخیراً در جمعی از زنان گفته که در حکومت جدید، دفتر بانوی اول به‌زودی گشایش خواهد یافت و در بخش کمک به بیجاشدگان، زنان و کودکان فعال خواهد بود.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.
يادداشت ٢: این‌که واسع سروش در گزارشی برای بی بی سی می‌نویسد: «اشرف غنی احمدزی در سخنرانی خود از همسرش به‌عنوان بی‌بی گل یاد کرد و از او به‌دلیل حمایت‌هایش در طول زندگی سیاسی خود تشکر کرد. بسیاری می‌گویند وضعیت بانوی اول یک کشور می‌تواند تا حدود زیادی روشن‌کننده نگاه شخص اول حکومت به حقوق و جایگاه زنان در جامعه باشد. برای اولین‌بار افغانستان بانوی اولی دارد که افغان نیست.» در این گزارش، اشاره به این‌که «رولا سعاده غنی، همسر اشرف غنی احمد زی، افغان نیست، نظر غلط است. این بانو، تابعیت افغانستان را دارد؛ بنابراین، او شهروند متساوی‌الحقوق با سایر شهروندان افغانستان است که فقط اصالت لبنانی دارد. چنان‌که زلمی خلیل‌زاد، آمریکایی افغان‌تبار است. از این‌رو، خلیل‌زاد، از لحاظ تباری افغان است؛ اما این بانو از لحاظ شهروندی افغان است.»


[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- رولا غنی؛ بانوی اول لبنانی‌الاصل افغانستان، وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان: یکشنبه ٢٨ سپتامبر ٢٠۱۴ - ٠٦ مهر ۱٣۹٣[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی بی سی برای افغانستان