جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ آذر ۱۴, جمعه

گزارش‌ها از کنفرانس لندن ٢٠۱۴

از: رسانه‌ها

کنفرانس لندن ٢٠۱۴

گزارش‌های رسانه‌ها


فهرست مندرجات

گزارش‌ها از کنفرانس لندن ٢٠۱۴


محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز دوشنبه اول دسامبر ٢٠۱۴ (۱٠ آذر ۱٣۹٣)، در راس یک هیات عالی رتبه دولتی برای شرکت در کنفرانس لندن و نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو عازم اروپا شد.

کنفرانس لندن، در ۴ دسامبر ٢٠۱۴ برگزار شد. کشورها و سازمان‌های شرکت‌کننده این کنفرانس، برای بازتعریف رابطه افغانستان و جامعه جهانی، تعهدات خود نسبت به این کشور را تجدید کردند.

برخی از کشورها، مانند ایالات متحده آمریکا اعلام کردند که سعی می‌کنند سطح کمک و همکاری‌شان با دولت جدید افغانستان، از سال ٢٠۱۵ به بعد هم، به سطح فعلی خود ادامه یابد، و بعضی دیگر از کشورها مانند چین و قزاقستان، تعهدهای جدیدی برای کمک ارائه کردند. دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا، میزبان کنفرانس لندن هم گفت «ما از افغانستان خارج می‌شویم، اما این کشور را تنها نمی‌گذاریم».

اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رهبران دولت وحدت ملی افغانستان، اولین و آخرین سخنران‌های کنفرانس لندن، بار دیگر تأکید کردند که مصمم به آوردن امنیت و مبارزه با فساد به کشورشان هستند.

غنی، در سخنرانی پایانی این کنفرانس، با لحنی متفاوت از حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، ضمن قدردانی از همکاری و «فداکاری» نیروهای غربی در کشورش، از کشورهای غربی خواست افغانستان را تنها نگذارند و به رشد اقتصادش کمک کنند تا روی پای خودش بایستد. اشرف غنی گفت افغانستان می‌خواهد یک کشور مستقل باشد، اما در عین داشتن استقلال، رابطه خوب و نزدیکی با همه کشورهای جهان داشته باشد.

۴ دسامبـر ۲۰۱۴

کنفرانس یک روزه لندن برای افغانستان پنج‌شنبه ۴ دسامبر ٢٠۱۴ (۱۳ آذر ۱٣۹٣) به‌کار خود پایان داد. در این کنفرانس بیش از هفتاد کشور و نهاد بین‌المللی با هدف تجدید تعهدات مالی و سیاسی از این کشور شرکت کردند.


۴ دسامبـر ۲۰۱۴

در کنفرانس حمایت مالی از افغانستان در لندن تاکید شد که این کشور پس از خروج نیروهای نظامی خارجی تنها نخواهد ماند. اشرف غنی در این نشست مبارزه با فساد دولتی و اصلاحات در عرصه حقوق بشر و حقوق زنان را وعده داد.


۵ دسامبـر ۲۰۱۴

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، بر تعهدات کشورش برای سرمایه‌گذاری در افغانستان و «قدرتمند» ساختن آن تأکید کرد. وی گفت: «هم‌چنان متعهد به بازسازی افغانستان هستیم». اشرف غنی در این کنفرانس در پی کسب تایید از طرح خود موسوم به «دهه تغییر» برای بازسازی کامل کشورش بود که قرار است از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ را در بر بگیرد.


گزارش زنده

[] يادداشت‌ها


[] جُستارهای وابسته

افغانستان
وزارت کشور افغانستان
پلیس افغانستان
پلیس کابل

[] سرچشمه‌ها

□ وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی
□ وب‌سایت دویچه‌وله فارسی