۱۳۹۳ آذر ۱۰, دوشنبه

ویروس اچ‌آی‌وی خفیف‌تر شده است

گزارش از: جیمز گالاگر (سردبیر اخبار بهداشتی، بی‌بی‌سی نیوز)

بیماری ایدز در جهان

ویروس اچ‌آی‌وی خفیف‌تر شده است
بیماری ایدز در جهان


یک مطالعه عمده‌ی علمی حاکی‌ست که ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) در روند تکاملی اش متحول شده و اکنون دیگر به اندازه سابق مرگبار یا مسری نیست.

این گزارش گفت که اکنون زمان بیشتری طول می‌کشد تا آلودگی به ویروس اچ‌آی‌وی باعث بروز بیماری ایدز شود و تغییرات در ویروس ممکن است به تلاش‌ها برای مهار اپیدمی گسترده این بیماری کمک کند.

بعضی ویروس‌شناسان می‌گویند که این ویروس در ادامه روند تکاملی‌اش نهایتاً ممکن است «تقریباً بی‌خطر» شود.

بیش از ۳۵ میلیون نفر در جهان آلوده به این ویروس هستند و در درون بدن آن‌ها نبردی ویرانگر میان دستگاه ایمنی و ویروس جریان دارد.

اچ‌آی‌وی مهارت فوق‌العاده‌ای در پنهان شدن دارد. ویروس به‌سرعت و بی‌زحمت جهش می‌کند تا از چشم سیستم ایمنی پنهان بماند و خود را با آن تطبیق دهد.

با این حال، اچ‌آی‌وی اغلب افرادی را که از یک سیستم مصونیت قوی برخوردارند آلوده می‌کند.

پروفسور فیلیپ گولدر از دانشگاه آکسفورد گفت: «این ویروس بین دو جسم سخت‌گیر افتاده، یا له می‌شود یا باید خود را برای بقا تغییر دهد و این تغییر برایش هزینه خواهد داشت.»

تضعیف شده

«هزینه»ای که ویروس می‌پردازد کاهش توانایی تکثیر است که آن‌را کمتر مسری می‌کند و بیشتر طول می‌کشد تا سبب ایدز شود.

ویروس ضعیف‌شده به سایر افراد سرایت می‌کند و یک چرخه آرام کاهش شدت اچ‌آی‌وی شروع می‌شود. محققان با مقایسه کشورهای مختلف آفریقا به این نتیجه رسیدند.

پروفسور گولدر به بی‌بی‌سی گفت:‌ «کاملاً چشمگیر است. مثلاً می‌شود دید که توانایی تکثیر در بوتسوانا ده درصد کمتر از آفریقای جنوبی است و این خیلی هیجان‌انگیز است.»

«ما شاهد تکامل ویروس در برابر چشمانمان هستیم و سرعت وقوع این فرآیند غافلگیرکننده است. توانایی ویروس در ایجاد بیماری در حال کاسته شدن است و این به نابودی آن کمک خواهد کرد.»

نقش داروها

یافته‌های این مطالعه که در نشریه اقدامات آکادمی ملی علوم چاپ شده هم‌چنین حاکی‌ست که داروهای ضدویروسی هم در تحلیل بردن اچ‌آی‌وی نقش داشته‌اند.

مطالعه نشان داد که داروها در درجه اول خطرناک‌ترین نمونه‌های ویروس را هدف می گیرند که باعث می‌شود ویروس‌های ملایم تر جان به در برند و تکثیر شوند.

پروفسور گولدر اضافه کرد: «بیست سال قبل، ده سال طول می‌کشید تا اچ‌آی‌وی باعث بروز ایدز شود، اما در ده سال گذشته در کشور بوتسوانا این احتمالاً به دوازده سال و نیم افزایش یافته، نوعی تغییر تدریجی، اما در تصویر کلی‌تر این تغییری سریع به‌حساب می‌آید.»

"می‌توان تصور کرد که به مرور زمان این دوره طولانی‌تر و طولانی‌تر شود و در نهایت مردم چند دهه پس از آلوده شدن به اچ‌آی‌وی تازه نشانه‌های ایدز را بروز دهند.»

با این حال، این گروه از محققان اخطار داد که حتی نمونه ضعیف شده اچ‌آی‌وی خطرناک است و می‌تواند باعث ایدز شود.

اچ‌آی‌وی اصلاً از گوریل‌ها و میمون‌ها نشات می‌گیرد، هرچند در این حیوانات فقط باعث عفونت خفیف می‌شود.[۱]

[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است. طراحی صفحه نیز توسط نامبرده صورت گرفته است.

[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- جیمز گالاگر، ویروس اچ‌آی‌وی خفیف‌تر شده است، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: دوشنبه ٠۱ دسامبر ٢٠۱۴ - ۱٠ آذر ۱٣۹٣

[] جُستارهای وابسته

1[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی