جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۳ بهمن ۱۰, جمعه

طبقه‌بندی کردن اطلاعات جنگ در افغانستان

از: بی بی سی

ناخشنودی سیگار

طبقه‌بندی کردن اطلاعات جنگ در افغانستانطبقه‌بندی کردن اطلاعات جنگ در افغانستان

٣٠ ژانویه ٢٠۱۵

.


اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان، سیگار، از تصمیم وزارت دفاع آمریکا برای طبقه‌بندی کردن اطلاعات جنگ در افغانستان اظهار ناخشنودی کرده است.

به گفته سیگار، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از این به بعد آمار و ارقام ماموریت نیروهایش در افغانستان و اطلاعات مربوط به وضعیت نیروهای امنیتی افغان را «طبقه‌بندی» می‌کند و در اختیار این نهاد قرار نخواهد داد.

وزارت دفاع آمریکا از شش سال قبل به این‌سو، هر چهار ماه یک بار جزئیات بودجه‌ای ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان و وضعیت کلی نیروهای افغان را به سیگار می‌فرستاد.

مقام‌های وزارت دفاع این‌‌بار گفته‌اند که جزئیات در مورد چندوچون ماموریت آمریکا در افغانستان «دشمن را در موقعیت برتری قرار می‌دهد.»

کریس بلچر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته است تصمیم مربوط به طبقه‌بندی کردن این اطلاعات با هدف کاهش نگرانی‌های بالقوه امنیتی گرفته شده است.

آقای بلچر هم‌چنین گفته است که دولت افغانستان از مقام‌های آمریکایی خواسته‌ است تا جزئیات آمادگی‌های نیروهای امنیتی افغان را افشا نسازد.

جان سوپکو، بازرس ارشد سیگار این حرکت را «بی‌سابقه» خوانده است. سیگار در گزارش خود گفته است که طبقه‌بندی این اطلاعات، باعث می‌شود که این نهاد نتواند گزارش دقیقی از چگونگی صرف میلیاردها دلار پول آمریکا در افغانستان تهیه کند.

در همین حال، واشنگتن‌پست می‌گوید به یادداشتی دست یافته که نشان می‌دهد مقام‌های نظامی نگران استفاده گروه طالبان و بقیه گروه‌های تندرو از اطلاعات این گزارش برای بهره‌برداری از نقاط ضعف نیروهای بین‌المللی و نیروهای افغان هستند.

به گزارش واشنگتن پست، در این یادداشت ژنرال جان کمپبل، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان به جان سوپکو، بازرس ارشد سیگار نوشته است: «با در نظرداشت تهدیدی که همواره در برابر نیروهای ما و نیروهای افغان وجود دارد من دستور داده‌ام تا جزئیات حساس عملیاتی و یا مطالب مرتبط به آن‌که مورد استفاده افرادی قرار می‌گیرد که نیروهای ما و یا افغان‌ها را تهدید می‌کنند، در درجه متناسبی طبقه‌‌بندی شود.»

افغانستان و آمریکا موافقتنامه امنیتی دو جانبه را نزدیک به ۴ ماه قبل امضا کرده‌اند که بر اساس آن شماری از نیروهای آمریکایی تا ده سال دیگر در افغانستان باقی خواهند ماند.

بعد از پایان سال ۲۰۱۴ ماموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان بیشتر بر کمک به ارتش و پلیس متمرکز شده است.


[] يادداشت‌ها
[] پی‌نوشت‌ها

ناخشنودی اداره بازرسی عمومی آمریکا از طبقه‌بندی بخش عمده اطلاعات جنگ این کشور در افغانستان، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: جمعه ۳٠ ژانویه ٢٠۱۵ - ۱٠ بهمن ۱۳۹۳


[] جُستارهای وابسته

1 2


[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی