جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۵ اردیبهشت ۱۶, پنجشنبه

پوهنځی انجنیری

از: دانشنامه‌ی آریانا

پوهنځی انجنیری


فهرست مندرجات
دانشگاه کابلدانشکده‌های دانشگاه کابل

پوهنځی انجنیری یا دانشکده مهندسی دانشگاه کابل (به انگلیسی: Engineering Faculty of Kabul University‎‏)، یکی از دانشکده‌های کابل است که در سال ۱٣٣۵ خورشیدی (۱۹۵٦ میلادی)، با نام «دپارتمان انجنیری» بنیانگذاری گشت و از سال ۱٣٣٧ خورشیدی (۱۹۵٨ میلادی)، زیر عنوان «فاکولته انجینری و زراعت»، به فعالیت آموزشی پرداخت و بعدها از دانشکده کشاورزی جدا شد و به «پوهنځی انجنیری» تغییر نام داد. این دانشکده، به آموزش دانشجو در گرایش‌های مختلف مهندسی برق، عمران، مکانیک و آرشیتکت (معماری) در مقاطع کارشناسی می‌پردازد.


واژه‌شناسی

...


پیشینه‌ی تاریخی

این دانشکده، در سال ۱٣٣٧ خورشیدی (۱۹۵٨ میلادی) گشایش یافت. تا پیش از آن، از سال ۱٣٣۵ خورشیدی، آموزش مهندسی در دپارتمان «انجنیری» دانشکده‌ی ساینس (علوم طبیعی) انجام می‌گرفت و دانشکده‌ی مستقلی نداشت.


ساختار علمی-اداریریاست

ریاست این دانشکده هم اکنون بر عهده عبدالحمید لیان است.


نگارخانه[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

در سالنامه‌ی ۱٣٣۵ خورشیدی (د افغانستان کالنی) آمده: «د کرهنی پوهنځی او د انجنیری فاکولته نوی پرانستل شوی» (دانشکده‌ی کشاورزی و دانشکده‌ی مهندسی جدیداً گشایش یافت). (رجوع شود به: د افغانستان کالنی ۱٣٣۵، کابل: د مطبوعاتو مستقل ریاست، ص ۵٢).
در سالنامه‌ی ٣٦-۱٣٣٧ خورشیدی آمده: «پوهنځی انجنیری و زراعت، سال تأسیس ۱٣٣۵: غرض از تأسیس این پوهنځی، تربیت انجنیران لایق و متخصصین فعال در رشته‌های مهندسی و فنی از یک‌طرف و شعبات زراعتی از جانب دیگر می‌باشد.
در رشته‌ی اول فارغان بکلوریا و تخنیک ثانوی شامل می‌شوند و در شق زراعت، فارغ‌التحصیلان ښوونځی زراعت تحت تربیت گرفته می‌شوند.
مدت تحصیل در این پوهنځی ۴ سال را در بر می‌گیرد و از ابتدا بر دو شعبه‌ی انجنیری و زراعت تقسیم می‌شود و در هر کدام از این دو شعبه تعلیمات در دو سال اول شکل عمومی را داشته و تدریس اساسات دو شعبه‌ی فوق را احتوا می‌کند و بعد از سال سوم شعبات اختصاصی نظر به احتیاجات افغانستان در هر دو رشته به‌میان می‌آید.» (رجوع شود به: د افغانستان کالنی ٣٦-۱٣٣٧، کابل: د مطبوعاتو مستقل ریاست، ص ٦٠).[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:دانشگاه کابلدانشکده‌های دانشگاه کابل