جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۶ تیر ۱۴, چهارشنبه

کشتار افغان‌های بی‌دفاع

گزارشی از: بی‌بی‌سی

کشتار افغان‌های بی‌دفاع


فهرست مندرجات

.نیروهای ویژه‌ی بریتانیا به کشتن افغان‌های بی‌دفاع متهم شدند

در کنار آمریکا، نیروهای ویژه‌ی بریتانیا به «کشتن افغان‌های بی‌دفاع» متهم شدند. بی‌بی‌سی نوشت: «SAS accused of killing unarmed Afghan civilians»

به گزارش بی‌بی‌سی: نیروهای ویژه‌ی بریتانیا به «کشتن افغان‌های بی‌دفاع» متهم شدند. حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان با اشاره به حمله‌هوایی نیروهای خارجی در افغانستان، بارها تأکید کرد که کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای خارجی نابخشودنی، جنایت جنگی و خلاف موازین حقوق بشر است. او همواره هشدار می‌داد که این حملات توجیهی ندارند و پیامد خوبی هم نخواهند داشت. اما هشدارهای او همواره توسط دولت‌های غربی نادیده گرفته می‌شد و غرب بر روی جنایان جنگی خود در افغانستان سرپوش می‌گذاشت.

بی‌بی‌سی دریافته است دژبان سلطنتی ارتش بریتانیا مشغول تحقیقات درباره‌ی ادعای کشتن افغان‌های بدون سلاح به‌دست نیروهای ویژه‌ی بریتانیایی است.

تحقیقات درباره‌ی شکایات مرتبط با نیروهای ویژه‌ی بریتانیایی در افغانستان از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است

بی‌بی‌سی با مردی گفتگو کرده که می‌گوید در سال ۲۰۱۱، چهار عضو خانواده‌اش در جریان یک یورش شبانه که نیروهای ویژه‌ی بریتانیایی هم در آن حضور داشتند، کشته شده‌اند. نشریه ساندی تایمز هم گزارش‌های مشابهی از کشتن غیرقانونی به‌دست نیروهای ویژه‌ی بریتانیایی منتشر کرده است.

این تحقیقات که درباره‌ی شکایات مرتبط با نیروهای بریتانیایی در افغانستان است، از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است.

به گزارش وزارت دفاع بریتانیا، در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰۰ پرونده در این رابطه در این وزارتخانه وجود داشته که حاوی شکایاتی در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ بوده است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید حدود ۹۰ درصد از این شکایات «نادرست» شناخته شده‌اند اما اکنون دژبان ویژه‌ی ارتش بریتانیا مشغول رسیدگی به ۱۰ درصد باقی مانده آن‌هاست.


روایت یک افغان

مردی که خواسته نامش فاش نشود به بی‌بی‌سی گفته او یک شب تمام را در حالی‌که چشمانش بسته شده بوده در یک اتاق محبوس مانده است و در نزدیکی بامداد وقتی چشمانش را باز کرده‌اند، سربازان به او هشدار داده‌اند تا زمانی‌که محل را ترک نکرده‌اند حق خروج از اتاق را ندارد.

    «وقتی هلی‌کوپترها از زمین بلند شدند ما بیرون آمدیم. آن لحظه متوجه شدم که آن‌ها پدر، دو برادر و پسر عمویم را کشته‌اند.»

بی‌بی‌سی دریافته که در این عملیات نیروهای ویژه‌‌ی بریتانیایی هم حضور داشته‌اند.

یک مرد افغان گفته اعضای خانواده‌اش در جریان یورش نیروهای ویژه‌ی بریتانیایی کشته شده‌اند

کریس گرین، از ماموران اطلاعاتی سابق ارتش بریتانیا در افغانستان می‌گوید هنگامی که تلاش کرده به اطلاعات مرتبط به اتهامات سؤاعمال نیروهای ویژه‌ی بریتانیا دسترسی پیدا کند، جلوی فعالیتش گرفته شده است.

    «سربازان و نیروهای ویژه‌ی بریتانیا دستورالعمل بسیار بسیار جدی دارند که اجازه ورود آن‌ها به یک عملیات و درگیری را بسیار سخت‌گیرانه تبیین کرده اما به‌نظر می‌رسد نیروهای ویژه این قواعد را آن‌طور که باید اعمال نکرده‌اند... من آن‌ها را اصلاً مسئولیت‌پذیر نیافتم. وقتی هم به‌دنبال جرئیات بیشتر رفتم دیواری از پنهان‌کاری در برابرم کشیدند که من دلیل موجهی برای آن پیدا نکردم. آن‌ها نه به من اجازه دسترسی به اطلاعات می‌دادند و نه این‌که دلیل قانع‌کننده‌ای درباره محرمانه نگه‌داشتن آن‌ها ارایه می‌کردند.»

در همین حال، جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا و لرد مک‌دونالد، مدیر سابق دادستانی عمومی هر دو تشکیل کمیته مستقل رسیدگی به این شکایات را خواستار شده‌اند.

جرمی کوربن گفته است: «نیروهای نظامی ما به شجاعت و درستی شهرت دارند... اگر ما به چنین اتهامات حیرت‌انگیزی رسیدگی نکنیم، اعتبار و خوش‌نامی آن‌ها در معرض خطر قرار خواهد گرفت و همزمان امنیت داخلی ما و امنیت نیروهای ما در خارج از کشور صدمه خواهد دید.»

همزمان ژنرال ریچارد دانات، فرمانده سابق ارتش بریتانیا هشدار داده که نباید در این مورد خیلی زود قضاوت کرد. او گفته:

    «نه‌باید پنهان کاری شود و نه این‌که صحبت از شکار ساحره شود. اگر مدرک و شواهدی دال بر کار خلاف قانون وجود دارد، باید به آن رسیدگی شود اما خیلی خیلی دقیق به‌طوری که این هتک حرمت نیروهای ویژه‌ی ما نیانجامد.»

اتهام‌های مشابهی که درباره‌ی سربازان بریتانیایی اعزام شده به عراق طرح شده بود، اکثراً بی‌اعتبار شناخته شد و پرونده تحقیقات از آن‌هم مختومه اعلام شد.[۱]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.


[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- نیروهای ویژه‌ی بریتانیا به «کشتن افغان‌های بی‌دفاع» متهم شدند، وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی: چهارشنبه ۵ ژوئیه ٢٠۱٧ - ۱۴ تیر ۱٣۹٦


[] جُستارهای وابسته
[] سرچشمه‌ها

وب‌‌سایت بی‌بی‌سی