جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۶ شهریور ۱۰, جمعه

محمدرضا فرقانی

از: دانشنامه‌ی آریانا

محمدرضا فرقانی


فهرست مندرجات
روابط ایران و افغانستانکارگزارن ایرانی در افغانستان

محمدرضا فرقانی (به انگلیسی: Mohammad Reza Forghani) (زاده‌ی ۱٣۴٠ خ -)، نویسنده، دیپلمات و کاردار پیشین سفارت ایران در افغانستان است که در دولت سید محمد خاتمی، در زمان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در مزارشریف که در سال ۱۳۷۷ خورشیدی رخ داد، معاون دفتر نمایندگی وزارت خارجه در مشهد بود. او تسلط و آشنایی به زبان‌های انگلیسی، روسی، عربی، ترکی و اردو دارد و در بیش از ٣٠ کشور جهان به انجام ماموریت دیپلماتیک پرداخته است.


زندگی‌نامه
محمدرضا فرقانی

محمدرضا فرقانی از جمع ۷ برادر و ٣ خواهر فرزند سوم خانواده بود که در فروردين سال ۱٣۴٠ خورشیدی، در شهر فردوس، خراسان جنوبی زاده شد. در سال ۱٣۴٢ به‌همراه خانواده به شهر گنبد مهاجرت نمود و تا پایان دوره‌ی متوسطه در آن‌جا تحصیل کرد. در سال‌های ۱٣۵٦ و ۱٣۵۷ در آستانه‌ی انقلاب اسلامی ایران، در جزو فعالان حرکت و جنبش دانش‌آموزی بود. دو برادر او، یکر عباس در دی ماه ۱٣۵۷ در گالیکش و به‌عنوان اولین شهدای انقلاب در گنبد و دو دیگر علیرضا در ماه‌های ابتدایی جنگ در آبادان به شهادت رسیدند.

فرقانی، در سال ۱٣۵۷ در هند و در رشته‌ی بیولوژی مشغول به تحصیل شد که به‌دلیل عدم رضایت از شرایط تحصیل در سال ۱٣۵٩ مجدداً به ایران بازگشت. در سال ۱٣٦۱ ازدواج کرد و در سال ۱٣٦٢ در بخش بین‌الملل نخست‌وزیری به‌عنوان کارشناس سیاسی مشغول به فعالیت شد. در سال ۱٣٦٣–۱٣٦٩، در دانشگاه تهران به‌تحصیل پرداخت و در رشته‌ی علوم سیاسی مدرک کارشناسی به‌دست آورد. همزمان در ستاد تبليغات جنگ شورای عالی دفاع نيز به‌عنوان کارشناس امور بين‌الملل، خبرنگار و کارشناس مسايل سياست خارجی فعایت داشت.

وی، در دولت‌های مختلف ایران سوابق کار سیاسی دارد: در دولت میر حسین موسوی، کارشناس سیاسی مرکز اسناد نخست‌وزیری. و تحلیلگر و مفسر سیاست خارجی مطبوعاتی بود. در دولت هاشمی رفسنجانی، به استخدام وزارت خارجه، با سمت کارشناس سیاسی وزارت خارجه، در آمد و هم‌چنین کارشناس سیاسی سفارت ایران در پاکستان و کاردار سفارت ایران در افغانستان بود. در دولت سید محمد خاتمی، معاون دفتر نمایندگی وزارت خارجه در مشهد بود و سپس، کاردار سفارت ایران در تاجیکستان منصوب شد. در دولت احمدی‌نژاد، سفیر ایران در ترکمنستان، رئیس هیات مدیره تعاونی مسکن وزارت خارجه، مدیرکل امور بین‌الملل دفتر رئیس‌جمهور، سخنگوی اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران و رئیس کمیته بین‌الملل تدوین استراتژی ریاست جمهوری بود. هم چنین در دولت حسن روحانی، در سمت‌های کارشناس ارشد سیاسی وزارت خارجه، امور پارلمانی و مجلس، کارشناس و تحلیلگر سیاست خارجی صدا و سیما، و عضو شورای راهبردی بنیاد سعدی (برای گسترش زبان فارسی در خارج از کشور به ریاست دکتر حداد عادل) مشغول به‌کار است.


آثار

محمدرضا فرقانی، افزون بر فعالیت‌های دیپلماتیک، مقالات سیاسی زیادی نگاشته است، از جمله به‌عنوان کارشناس مسائل افغانستان، چندین مقاله در مورد افغانستان نیز دارد. در این میان می‌توان به مقاله‌ها و گفت‌وگوهای او: «طالبان در دست سرویس‌های اطلاعاتی»، «نگاه ویژه‌ی احمدزی به کشورهای غیر همسایه»، «امریکا نمی‌گذارد افغانستان درگیر جنگ داخلی شود»، «انتخاباتی که جرقه بحران داخلی شد»، و «فهیم و فهم نامزدها از آرایش سیاسی جدید» اشاره کرد.


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...

محمدرضا فرقانی، در سفارت ایران در کابل، به‌عنوان کاردار، در اردیبهشت ۱۳۷۴ خورشیدی (آوریل ۱۹۹۵ میلادی) آغاز به کار کرد. ظاهراً در سال ۱۹۹۸، محمدابراهیم طاهریان‌فرد به‌عنوان سفیر ایران در کابل جایگزین او شد.


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:...