۱۳۹۶ آذر ۵, یکشنبه

واحد ضد شورش کابل

از: دانشنامه‌ی آریانا

واحد ضد شورش کابل


فهرست مندرجات
وزارت کشور افغانستانپلیس امن و نظم عامه

قطعه‌ی ضد آشوب در کابل (به انگلیسی: Riot police in Kabul)، یک واحد ۵۰۰ نفری ضد شورش در چهارچوب فرماندهی (قومندانی) زون ۱۰۱ آسمایی کابل می‌باشد که مربوط به پلیس (پولیس) امن و نظم عامه است. این واحد امنینی، در ماه عقرب سال ۱٣۹٦ خورشیدی، بر اساس فرمان اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان ایجاد گردیده است. پولیس امن و نظم عامه افغانستان (ANCOP)، نیروهای هستند که با اسلحه‌ی جدید مجهز بوده و تاکتیک‌های جدید را آموزش دیده‌اند و در عملیات‌های واکنش سریع مانند بی‌نظمی شهری، سرقت، گروگان‌گیری و شورش‌ها سهم می‌گیرند که تعداد آن‌ها به حدود ۱٣۰۰۰ نفر می‌رسد و قرار است که این رقم به ۵۰۰۰۰ برسد و امنیت اکمالاتی شاهراه‌ها را نیز به دوش گیرند.


جنجال قوم‌گرایانه

ايران اينترنشنال (Iran International) ویدئوی بخش کرده است که در آن گزارش شده، «افشای دستورنامه‌ای از سوی وزارت کشور افغانستان با محتوای قوم‌گرایانه، در این کشور جنجال برپا کرده است. این نامه که در آن گفته شده تاجیک‌ها به یک واحد ضد شورش راه داده نشوند، سیلی از انتقادها را متوجه حکومت وحدت ملی افغانستان کرده‌ است. اما دولت گفته «اشتباه محض» صورت گرفته‌ است.»[*] این نامه ظاهراً از سوی عبدالفتاح فروغ، فرمانده عمومی امن و نظم عامه به لوای نمر یکِ کابل صادر شده، که در آن آمده است: «به اساس حکم مقام محترم ریاست جمهوری کشور، یک قطعه‌ی (۵۰۰) نفری ضد آشوب در چوکات قومندانی زون (۱۰۱) آسمایی کابل ایجاد گردیده است، هدایت داده می‌شود در ظرف (۲۴) ساعت جدول شهرت افسران و ساتنمنان که از ملیت هزاره، ازبیک، پشتون و غیره ملیت‌ها به استثنای ملیت تاجیک باشد، ترتیب و ایمیل بدارید.»

این نامه که از شبکه‌های اجتماعی به رسانه‌های افغانستان راه یافته، واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشته است و بسیاری از منتقدان حکومت که عمدتاً از جمعیت اسلامی و اعضای شورای نظار سابق هستند این نامه را نشان‌دهنده‌ی آشکارشدن تبعیض قومیتی توسط ارگ ریاست جمهوری افغانستان دانسته‌اند.

اما در اعلامیه‌ی پولیس امن و نظم عامه که در صحفه‌ی رسمی فیس‌بوک وزارت داخله منتشر شده، مشکل «اشتباه نوشتاری» دانسته شده و گفته است که این مکتوب برای تکمیل ترکیب قومی این قطعه صادر شده است.

ویس احمد برمک سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور داخله، که خود منسوب به قوم تاجیک و از پنجشیر است، می‌گوید که فرمان رییس‌جمهور برای تشکیل یک قطعه‌ی ضد آشوب کاملا واضیح و روشن است و در آن نسبت به هیچ قومی تبعیض روا داشته نشده است. اما مشکل اصلی در فهم و برداشت کسی است که مکتوب را اشتباهی نوشته است. «چون پیش از این، از نگاه ترکیب قومی در قطعه ضد آشوب، قوم تاجیک وجود داشته است از همین‌رو نویسنده‌ی متن نوشته که «بدون تاجیک» و برای هموطنان ما سوتفاهم پیش آمده است.»

در اعلامیه آمده که: «با پذیرفتن این‌که در این نامه اشتباه نوشتاری صورت گرفته است، هم‌چنان وضاحت داده نشده که در چوکات قطعه امن و نظم عامه، به‌قدر كافی از ملیت محترم تاجک وجود دارد و نیاز است تا برای تکمیل ترکیب قومی این قطعه از سایر اقوام برادر نیز شامل گردد، که با تأسف با عدم اشاره به این موضوع از این مکتوب برداشت نادرست صورت گرفته شده است.»

پولیس نظم عامه برخورد نادرست با یک ملیت خاص در جذب افراد در صفوف قطعه‌ی نظم عامه کابل را «کاملاً بی‌اساس» خوانده است. اعلامیه‌ی پولیس نظم عامه می‌افزاید که در صفوف پولیس امن و نظم عامه کمبود حضور ملیت تاجیک حس نمی‌شود. نجیب دانش، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در واکنش به این موضوع می‌گوید: در این نامه اشتباه نوشتاری صورت گرفته است در واقع هدف از این نامه این است که به اندازه‌ی کافی از اقوام تاجیک در نیروهای پلیس نظم عمومی حضور دارند و برای حفظ ترکیب قومیتی باید از سایر اقوام نیز در این نیروها حضور داشته باشند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفته است که قوم تاجیک از قطعه‌ی ضد آشوب حذف نشده است. اما دشمنان «مریی و نامریی» در تلاش ایجاد فاصله و بی‌اعتمادی میان مردم و حکومت، قوم‌های باهم برادر و قوه‌های سه‌گانه‌ی دولت است.

با این حال، پس از نشر دستورنامه‌‌‌ی وزارت کشور افغانستان، که در این کشور غوغا برپا کرد، سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور ترکیب قومیتی در فرماندهی (قومندانی) امن و نظم عامه را تشریح کرد. او شنبه چهارم قوس، در مراسم معرفی نامزد وزیران به مجلس نمایندگان، گفت: «گرایش‌های نابخردانه قوم‌گرایی و تبارگرایی و تحریک احساسات و ایجاد فتنه در میان اقوام و زبان‌های کشور، از هر سو و هر کسی که باشد، یک خیانت ملی است.»

دانش افزود که در تشکیل فرماندهی عمومی امن و نظم عامه «۷۰۳۰ نفر تاجیک، ۳۲۲۸ نفر پشتون، ۹۱۸ نفر هزاره، ۶۸۳ نفر اوزبیک، ۱۹۹ نفر پشه‌ای، ۲۰ نفر بلوچ، ۲۵ نفر نورستانی، ۸۹ نفر عرب، ۲۹ نفر ایماق و ۷۷ نفر ترکمن» هستند. او هم‌چنین گفته که در قطعه‌ی ۵۰۰ نفری ضد آشوب «۳۹۱ نفر تاجیک، ۶۰ نفر پشتون، ۲۹ نفر هزاره و ۱۱ نفر اوزبیک، ۵ نفر پشه‌ای، ۳ نفر عرب و ۱ نفر بلوچ» هستند.

از سوی دیگر، دادستانی کل افغانستان از آغاز بررسی‌ها در مورد نامه‌ی «تبارگرایانه‌» پولیس امن و نظم عامه خبر داده است. جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل، به تلویزیون ۱ گفت: «بررسی‌ها درباره‌ی نامه‌ی تبارگرایانه پولیس امن و نظم عامه آغاز شده و فرمانده پولیس امن و نظم عامه مورد بازجویی ابتدایی قرار گرفته است». او گفت: «اگر ثابت شود که اشخاص دیگر در این موضوع دخیل هستند، در هر سطح و مقامی که باشند مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت».


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ ...