۱۳۸۹ مهر ۱۸, یکشنبه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

از: مهدیزاده کابلی


فهرست مندرجات


کمیسیون حقوق بشر افغانستان (AIHRC) از نهادهای اصلی فعال در زمینه بررسی حقوق بشر در این کشور است.


[] تشکیل کمیسیون[] وظایف کمیسیون[] فعالان حقوق بشر (کمیشنران)

 • دکتر سیما سمر که به‌عنوان یک زن مدافع حقوق بشر و فعال در انجمن‌های ملی و بین‌المللی به‌خوبی شناخته شده، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان است. از سال ۱۹۹۴ میلادی، دکتر سیما سمر به‌دریافت جوایز مختلف بین‌المللی در مورد حقوق زنان، حقوق بشر، دموکراسی، و زنان برای صلح نایل آمده است. دکتر سمر به‌عنوان اولین معاون رئیس دولت و وزیر امور زنان در دولت موقت افغانستان اشتغال ورزید. سپس او به‌عنوان معاون رئیس لویه جرگه اضطراری انتخاب شد. او در سمت رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر توسط آقای کرزی، رئیس دولت موقت افغانستان منصوب شد.

 • احمد فهیم حکیم یکی از فعالان واجد شرایط اجتماعی، در امور توسعه صلح و حقوق بشر است که از ٢٠ سال بدین سو، به‌عنوان فعال در زمینۀ توانمندسازی جامعه برای صلح و مدافع حقوق بشر اشتغال می‌ورزد. وی پیش از پیوستن به کمیسیون مستقل حقوق بشر، به‌عنوان مدیر و عضو موسس سازمان همکاری برای صلح و وحدت (CPAU) در افغانستان فعالیت داشت و یک عضو فعال جامعه مدنی افغانستان بود و در سال ٢٠٠۱ در کنفرانس بن حضور داشت. آقای حکیم مطالعات کارشناسی ارشد خود را در PRDU، دانشگاه نیویورک، در نیویورک و انگلستان، در سال ۱۹۹٨ به پایان برد. در سال ٢٠٠۹، او یک مامور عالی رتبه دولت و عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی بود که شکایات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی را بررسی می‌کرد.[*]

 • احمد نادر نادری یکی از کمیسران کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان است. او تحصیلات عالی خود را در دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه کابل به‌پایان رسانید و سپس درجه کارشناسی ارشد خود را در امور روابط بین‌الملل از دانشگاه جورج واشنگتن به‌دست آورد.

  آقای نادری به‌عنوان عضو جامعه مدنی افغانستان در مذاکرات صلح سازمان ملل متحد برای افغانستان در کنفرانس بن ٢٠٠۱، حضور داشت. او همچنان به عنوان رییس بنیاد برگزاری آزاد و منصفانه انتخابات مقدماتی افغانستان و عضو هیئت مشورتی موسسه جامعه باز (OSI) برای افغانستان بود و به‌طور گسترده مقالاتی دربارۀ سیاست و حقوق بشر در افغانستان نوشته و به‌عنوان عضو هیئت ویراستاران مجله آکسفورد در عدالت انتقالی (Oxford Journal on Transitional Justice) همکاری دارد. در سال ٢٠٠٢، او به‌عنوان سخنگوی مجلس ملی بزرگ (لویه جرگه) خدمت کرد و قبل از پیوستن به کمیسیون مستقل حقوق بشر، به‌عنوان مدیر کشور برای گروه قوانین بین‌المللی حقوق بشر (حقوق جهانی) کار می‌کرده است.

  آقای نادری موفق به‌کسب چندین جایزه بین‌المللی نایل آمده و در سال ٢٠٠۴، به‌عنوان "قهرمان آسیا" توسط مجله تایم معرفی شده است. وی، یکی از ٢۱ رهبر جوانان آسیا در انجمن آسیایست که در شورای مرکزی این نهاد بین‌المللی عضویت دارد. در سال ٢٠٠٨، آقای نادری همچنین به‌عنوان رهبر جوان جهانی (YGL) در مجمع اقتصاد جهانی نیز شناخته شده است.


  [] بخش‌های کمیسیون  [] دفاتر کمیسیون  [] :  [] :  [] :  [] :  [] :  [] :  [۱]
  [٢]
  [٣]
  [۴]
  [۵]
  [٦]
  [٧]
  [٨]
  [۹]
  [۱٠]

  [۱۱]
  [۱٢]
  [۱٣]
  [۱۴]
  [۱۵]
  [۱٦]
  [۱٧]
  [۱٨]
  [۱۹]
  [٢٠]

  [٢۱]
  [٢٢]
  [٢٣]
  [٢۴]
  [٢۵]
  [٢٦]
  [٢٧]
  [٢٨]
  [٢۹]
  [٣٠]
  [٣۱]
  [٣٢]
  [٣٣]
  [٣۴]
  [٣۵]
  [٣٦]
  [٣٧]
  [٣٨]
  [٣۹]
  [۴٠]
  [۴۱]
  [۴٢]
  [۴٣]
  [۴۴]

  [] يادداشت‌ها


  يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط برشتۀ تحرير درآمده است.  [] پيوست‌ها

  پيوست ۱:
  پيوست ٢:
  پيوست ۳:
  پيوست ۴:
  پيوست ۵:
  پيوست ۶:  [] پی‌نوشت‌ها

  [۱]-
  [۲]-
  [۳]-
  [۴]-
  [۵]-
  [۶]-
  [٧]-
  [۸]-
  [۹]-
  [۱٠]-
  [۱۱]-
  [۱۲]-
  [۱۳]-
  [۱۴]-
  [۱۵]-
  [۱۶]-
  [۱٧]-
  [۱۸]-
  [۱۹]-
  [٢٠]-
  [٢۱]-
  [٢۲]-
  [٢۳]-
  [٢۴]-
  [٢۵]-
  [٢۶]-
  [٢٧]-
  [٢۸]-
  [٢۹]-
  [۳٠]-
  [۳۱]-
  [۳۲]-
  [۳۳]-
  [۳۴]-
  [۳۵]-
  [۳۶]-
  [۳٧]-
  [۳۸]-
  [۳۹]-
  [۴٠]-
  [۴۱]-
  [۴۲]-
  [۴۳]-
  [۴۴]-
  [۴۵]-
  [۴۶]-
  [۴٧]-
  [۴۸]-
  [۴۹]-  [] جُستارهای وابسته  [] سرچشمه‌ها
  [] پيوند به بیرون

  [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]
  [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20]  [برگشت به بالا] [گفت و گو و نظر کاربران در بارهٔ مقاله]