جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۰ مهر ۲۱, پنجشنبه

چمدان‌های پر از پول ايران در افغانستان!

گزارش از: عصر ایران


فهرست مندرجات
[] چمدان‌های پر از پول ايران در افغانستان!

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا با انتشار گزارشی از نوع خاص رابطه بین حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان و "عمر داودزی" رییس دفتر کرزای مدعی شد که داودزی از عوامل نزدیک به حکومت ایران در کابینه کرزای است که از ایران به‌طور مداوم پول دریافت می‌کند.

به گزارش عصر ایران در این گزارش ادعا شده که سفیر ایران در افغانستان پول‌های اهدایی ایران را در اختیار داودزی قرار می‌دهد و این پول‌ها در راه خرید سیاستمداران افغان، پرداخت به شورشیان طالبان و سنگ‌اندازی در ماموریت ناتو در افغانستان صرف می‌شود.


نیویورک تایمز در این گزارش می‌نویسد: "در اوایل سال جاری (میلادی) آقای احمدی نژاد به دعوت کرزای به افغانستان آمد و سخنرانی پرحرارتی در انتقاد از آمریکا در کابل ایراد کرد. وقتی احمدی نژاد به کابل آمد با دو چمدان پر پول بود که یکی از آن‌ها تقدیم داودزی و دیگری به کاخ ریاست جمهوری افغانستان تقدیم شد."

در این گزارش به نقل از دیپلمات‌ها و مقام‌های افغان که نخواسته‌اند نامی از آن‌ها برده شود می‌نویسد که تقریبا در دولت افغانستان همه می‌دانند که داودزی "آدم ایران" است و از این کشور پول می‌گیرد و بخشی از این پول‌ها را در اختیار کرزای قرار می‌دهد.

نیویورک تایمز با اشاره به اینکه روابط داودزی با ایران به روابط دولت کرزای با آمرکا تاثیر منفی می‌گذارد، می‌افزاید: «یک مقام ناتو با عدم اظهار نظر صریح درباره صحت موضوع دریافت پول داودزی از ایران می‌گوید که حکومت ایران برای افزایش نفوذ سیاسی خود در افغانستان و نیز ضایع کردن ماموریت آمریکا و ناتو در افغانستان تلاش می‌کند.»

نیویورک تایمز می‌نویسد: "در بعد از ظهر یکی از روزهای اواخر ماه آگوست هنگامی که هواپیمای خصوصی رییس جمهوری افغانستان روی باند فرودگاه تهران آماده پرواز به سمت کابل بود هواپیما به دلیل دیر رسیدن یک مسافر مدتی تاخیر داشت و آن مسافر فدا حسین مالکی سفیر ایران در کابل یود."

این گزارش می‌افزاید: "مسافر تاخیری بالاخره رسید و هنگامی که وارد کابین شد یک راست در مقابل صندلی عمر داودزی رییس دفتر کرزای و یکی از نزدیک‌ترین و معتمدترین مشاوران او نشست. طبق گفته یک مقام افغان که در آن موقع در هواپیما حضور داشت سفیر ایران کیسه پلاستیکی متورمی از بسته‌های اسکناس یورو را به داودزی داد. یک مقام دیگر افغان که او نیز در هواپیما حضور داشت تایید کرده است که آن روز داودزی کیسه‌ای را که از سفیر ایران دریافت کرده بود به خانه‌اش برد.

نیویورک تایمز در ادامه به نقل از یک مقام دیگر افغان می‌نویسد: این پول‌های ایران است و همه ما این را می‌دانیم.

در ادامه این گزارش آمده: "این پول‌های پرداختی ایران که بالغ بر میلیون‌ها دلار می‌شود، یک منبع مالی بی حساب و کتاب است که برای خرید سیاستمداران و نمایندگان پارلمان افغانستان،"

رهبران فبیله‌ای این کشور و حتی برخی فرماندهان طالبان از سوی کرزای هزینه می‌شود.

یک مقام غربی در افغانستان می‌گوید: "ماموریت داودزی پیشبرد منافع ایران در این کشور است."

در ادامه این گزارش به نقل از نزدیکان کرزای و داودزی موضوع دریافت پول رییس دفتر کرزای از دولت ایران تکذیب می‌شود و تکذیب پرداخت پول از جانب سخنگوی سفیر ایران نیز به‌مطلب سنجاق می‌شود.

سخنگوی سفیر ایران در کابل به نیویورک تایمز می‌گوید که این ادعاهای بی‌پایه و اساس صرفاً شایعه‌سازی و دروغ پراکنی غرب و رسانه‌های آن‌ها است.[۱]


[] يادداشت‌ها


يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- چمدان‌های پر از پول ايران در افغانستان!، پایگاه خبری تحلیلی فرارو: ٢ آبان ۱٣٨۹[] جُستارهای وابسته

روابط ایران و افغانستان
رابطۀ ایران و افغانستان پس از سقوط طالبان
دستیار کرزی از ایران پول می‌گیرد[] سرچشمه‌ها

پایگاه خبری تحلیلی فرارو