جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۶ مهر ۲۱, جمعه

آنوسکوپی

از: دانشنامه‌ی آریانا

آنوسکوپی


فهرست مندرجات
آزمایش‌های پزشکیمقعد

آنوسکوپی (به انگلیسی: Anoscopy)، یک روش تشخیصی است که در آن با استفاده از ابزار لوله‌ای کوچک همانند پروکتوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی به پزشک این امکان را می‌دهد که چند اینچ آخر راست‌روده، کانال و غشای داخلی مقعد را بررسی کند.

انجام معاینه‌ی کانال معقد به‌وسیله‌ی آنوسکوپ


روش معاینه

آنوسکوپی مشاهده مستقیم کانال مقعد توسط لوله‌ی نازک و توخالی است که به نوک آن یک لامپ وصل است و داخل کانال رکتوم را روشن می‌کند. این آزمایش معمولاً در مطب دکتر انجام می‌شود. لازم است که قبل از معاینه، بیمار مثانه خود را خالی کند و در آغاز لباس زیر خود را درآورده و روی تخت معاینه به پهلوی چپ دراز بکشد پاها را هم در ناحیه لگن و هم در ناحیه زانو کاملا خم کند و پای راست را نسبت به پای چپ جلوتر قرار دهد و نشیمنگاه (Buttocks) در کناره‌ی تخت نزدیک پزشک قرار گیرد (Left lateral or Sims' position)، و یا بیمار روی شکم دراز بکشد و سپس پاها را روی شکم جمع کند و باسن در این صورت کمی بالاتر قرار می‌گیرد تا دکتر بتواند از پشت معاینه کند (Knee-shoulder or Knee-Chest position).

طرز انجام معاینه‌ی کانال معقد به‌وسیله‌ی آنوسکوپ

آنوسکوپ (Anoscope)، وسیله‌ای لنزدار به‌شکل یک لوله‌ی کوتاه توخالی است که ٣ تا ۴ اینچ طول و حدود ٢ اینچ عرض دارد و در سر آن یک منبع نورانی وصل است.

انجام معاینه‌ی کانال معقد به‌وسیله‌ی آنوسکوپ، پروکتوسکوپ و رکتوسکوپ

آزمایش کانال مقعد برای تشخیص علت برخی از بیماری‌های مانند درد، خارش و خون‌ریزی مهم است. هرچند بررسی بخش‌های این کانال ممکن است به‌وسیله‌ای ابزاری‌‌های انعطاف‌پذیر (Flexible instruments) یا یک رکتوسیگموئیدوسکوپی انعطاف‌ناپذیر (Rigid Rectosigmoidoscope) انجام شود، اما تنها روشی که می‌تواند به‌طور دقیق کانال مقعد را مورد بررسی قرار دهد، آنوسکوپ است.


[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها:...