جستجو آ ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ
ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

۱۳۹۸ آبان ۱۲, یکشنبه

فضل‌حق عبادی

از: دانشنامه‌ی آریانا

فضل‌حق عبادی


فهرست مندرجات
افغانستان‌شناسیهنرمندان افغانستان

فضل‌حق عبادی (به انگلیسی: Fazle Haq Ebadi) (زاده‌ی ۱۹۴۴ م - درگذشته‌ی ۲۰۱۹ م)، که به «ف عبادی» مشهور بود، هنرپیشه رادیو تلویزیون، بازیگر سینما و تئاتر افغانستان که بیش‌تر به‌علت ایفای نقش در سریال «شیر آغا و شیرین گل» شهرت داشت.


زندگی‌نامه

فضل‌حق عبادی در سال ۱۹۴۴ در شهر کابل به‌دنیا آمد. علاقه‌ی عبادی به هنر از دوران کودکی آشکار شد. او که هنوز دانش‌آموز کلاس چهارم در مکتب (مدرسه) ابوریحان بیرونی بود، برای نخستین‌بار در نمایشنامه‌ای نقش بازی کرد. او در کنار هنرمندی، مدت ۳۰ سال به‌عنوان آموزگار در مکاتب مختلف شهر کابل به‌کار پرداخت. هم‌چنین، او برای مدت کوتاهی در سال ۱۳۷۱ وابسته (اتشه) فرهنگی سفارت افغانستان در روسیه بود.

این هنرپیشه، در طول زندگى هنرى خود در چهار فیلم‌، یک سریال و ده‌ها نمایشنامه از جمله «باغ آلبالو» و «او پدرم نیست» نقش بازی کرد. از کارهای معروف تلویزیونی او می‌توان از «شیرآغا و شیرین گل» نام برد. این سریال که در دهه‌ی نود میلادی در مسکو پایتخت روسیه تهیه شد، تلاش کرد تا ابعاد زندگی مهاجرت در خارج از افغانستان را به‌تصویر بکشد.

عبادی، از سال ۱۹۹۸ به این‌سو با خانواده خود در پایتخت اتریش زندگی می‌کرد. سرانجام، او در روز چهارشنبه، ۲۶ ثور ۱۳۹۸، در سن ۷۵ سالگی به‌دلیل «بیماری طولانی و سکته‌ی مغزی» در ویانا (وین)، پایتخت اتریش درگذشت.


آثار

...[] يادداشت‌ها
[] پيوست‌ها


...


[] پی‌نوشت‌ها

...


[] جُستارهای وابسته


[] سرچشمه‌ها[] پيوند به بیرون

[۱ ٢ ٣ ۴ ۵ ٦ ٧ ٨ ٩ ۱٠ ۱۱ ۱٢ ۱٣ ۱۴ ۱۵ ۱٦ ۱٧ ۱٨ ۱۹ ٢٠]

رده‌ها │ ...