۱۳۹۲ دی ۸, یکشنبه

آیا ناسا معجزه شق‌القمر را تایید کرده است؟

از: مجلۀ گمانه

آیا ناسا معجزه شق‌القمر را تایید کرده است؟

فهرست مندرجات

[قبل][بعد]


شاید مبنای شایعه‌ مربوط است به سخنرانی حجت‌الاسلام بی‌آزار شیرازی، ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی، در نشست «شق‌القمر معجزه پیامبر اعظم(ص) با استناد به تحقیقات ناسا» که در «سلسله نشست‌های بخش دانشگاهی ‌پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم» ایراد شده است.


[] ‌اما واقعیت چیست؟

یکی از عکس‌های استفاده شده در این شایعات، مربوط به گسل معروف «سن آندریاس» (San Andreas) در امریکاست و ارتباطی با ماه ندارد!

گسل معروف «سن آندریاس»

یکی دیگر از عکس‌هایی که در این شایعه به آن استناد شده مربوط به شیاری در ماه است.

گسل در ماه

در توضیح این عکس آمده: «شیارهای روی ماه اولین‌بار ۲۰۰ سال پیش با یک تلسکوپ کوچک در سرتاسر این سیاره مشاهده شدند. در ادامه در مورد انواع شیارهای موجود بر روی ماه گفته شده. در پایان تشریح شده که از این شیارها توسط گروه آپولو ۱۰ در سال ۱۹۶۹ عکس‌برداری شده و دو ماه بعد توسط آپولو ۱۱ تأیید شده است».

نام علمی این شیار، «Ariadaeus Rille» است. برخلاف آنچه که گفته می‌شود، این شیار به‌صورت کمربندی دور تا دور ماه را فرا نگرفته، بلکه طول آن تنها ۳۰۰ کیلومتر است (قطر ماه ۳،۴۷۶ کیلومتر است) و از پیدایش آن نیز میلیون‌ها سال می‌گذرد نه ۱۴۰۰ سال. و البته هیچ‌گونه شیاری که سرتاسر ماه را فرا گرفته باشد، روی ماه وجود ندارد. هم‌چنین در اسناد، تصاویر و گزارشات ناسا نیز اشار‌ه‌ای به‌وجود چنین شیار یا دونیم‌شدن ماه یا غیرطبیعی بودن شیار نشده است.

صفحه شیار «Ariadaeus Rille» که ادعا می‌شود محل دونیم‌شدن ماه است را در اینجا ببینید.

«Ariadaeus Rille» یکی از ده‌ها شیار مستقیمی است که بر روی ماه وجود دارد. برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این شیار و دیگر شیارهای «مستقیم» در ماه و مشاهده‌ی مشخصات و جایگاه آن‌ها را در سایت ناسا ببینید.

بسیاری منبع این شایعه را دکتر پیدکوک، رئیس حزب اسلامی بریتانیا، می‌دانند که مدعی شده بود که در برنامه‌ای تلویزیونی فضانوردان ناسا در این مورد توضیحاتی داده‌اند.

این داستان دکتر پیدکوک به‌شدت مشهور شده، عاقبت به ناسا رسید. یکی از دانشمندان «انستیتو تحقیقات ماه ناسا» به‌نام «Brad Bailey» در پاسخ به این شایعه گفته است:

    «پیشنهاد می‌کنم هر چیزی که در اینترنت می‌خوانید باور نکنید. تنها نوشته‌هایی قابل قبول هستند که منابع معتبر و علمی داشته باشند. هیچگونه شواهد علمی و گزارشی مبنی بر دو یا چند پاره‌شدن ماه و اتصال مجدد آن به‌هم در گذشته وجود ندارد.»[۱]


[] يادداشت‌ها

يادداشت ۱: اين مقاله برای دانش‌نامه‌ی آريانا توسط مهدیزاده کابلی ارسال شده است.[] پی‌نوشت‌ها

[۱]- آیا ناسا معجزه شق‌القمر را تایید کرده است؟، افکار نیوز: يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱؛ همچنین رجوع شود به:
Jonathan Nally, Shrinking moon starts to crack up, Space and Astronomy news daily – SpaceInfo.com.au. Aug 29, 2010
و:
Brad Bailey, Evidence of the moon having been split in two, NASA. June 21, 2010[] جُستارهای وابسته[] سرچشمه‌ها

وب‌سایت افکار نیوز؛ برگرفته از: مجله گمانه